تاریخ: ۱۰:۲۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ایران سلاح تولید می کند اما عربستان هنوز به دنبال واردات سلاح های مستعمل است

رای الیوم (انگلستان)

ایران و ترکیه در طول سه دهه گذشته موفق به ایجاد صنایع نظامی شده اند که به آن ها در رفع بسیاری از نیازهای دفاعی شان و در نتیجه رفتن به سمت استقلال در تصمیم گیری کمک می کند. در طرف مقابل عربستان همچنان به واردات تمام نیازهای دفاعی خود ادامه داده و این مسئله باعث می شود همواره به دیگران نیاز داشته باشد.
ایران موفق به برپایی صنایع موشکی کوتاه برد، میان برد و دور برد و بالستیک شده است و هر از گاهی از به آب انداختن شناورهای جنگی صحبت می کند و به تازگی از ساخت جنگنده ای سخن گفت که در ابتدا جنبه آموزشی و سپس کاربرد نظامی دارد. سطح آن به جنگنده های غربی و روسی نمی رسد اما آغاز خوبی به شمار می رود. ایران در ساخت مهمات نظامی مورد نیاز خود متمایز است و این مسئله از نقاط اتکا در هر رویارویی نظامی است.
ایران به خاطر سرمایه گذاری های خود در زمینه نظامی به قدرتی در خاورمیانه تبدیل شده است که حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس و نیز اسرائیل را در سطح نظامی تهدید می کند و باعث شده این دو دست به هیچ ماجراجویی نظامی نزنند. اسرائیل تلاش می کند از توسعه و ساخت صنایع موشکی ایران از طریق تحریک آمریکا به اعمال تحریم جلوگیری کند.
به نوبه خود ترکیه در رفع ٥٠ درصد از نیازمندی های دفاعی خود و امضای توافقنامه های مشترک تولیدی موفق بوده است و از ایران از طریق اختصاص میلیاردها دلار در زمینه ساخت تسلیحات داخلی و مهمات جنگی تقلید می کند. ترکیه موفق شده است بالگرد و هواپیماهای بدون سرنشین و رادار تولید کند و از بخشی از این تسلیحات را در سوریه استفاده کرد. مسئله ای که توجه کارشناسان نظامی را به خود جلب کرد.
اسرائیل با هرگونه توافقنامه همکاری مشترک نظامی میان ترکیه و کشورهای غربی مخالفت می کند به گونه ای که برای ایجاد مانع در برابر این همکاری تلاش می کند.
این در حالی است که عربستان سعودی این کشور بزرگ در خاورمیانه که فاقد صنایع نظامی جنگی است؛ در مقابل روی واردات اسلحه از خارج به ویژه انگلیس و آمریکا و سپس فرانسه و کانادا حساب می کند. عربستان سعودی فاقد برنامه برای تولید با وجود دارایی هایی که در اختیار دارد و علی رغم بودجه ای که وزرات دفاع این کشور دارا می باشد که یکی از بزرگ ترین بودجه ها در جهان به شمار می رود.
نداشتن صنایع نظامی داخلی و حتی در اندازه پایین ترین سطح مهمات باعث می شود عربستان به آمریکا نیازمند باشد. قتل روزنامه نگار خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول نشان داد چگونه کنگره آمریکا با مجهز کردن این کشور به تسلیحات نظامی در آینده تا زمانی مخالف است که شاهزاده محمد بن سلمان در قدرت است.

(Visited 92 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید