آیا امریکا قادر خواهد بود، تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال کند؟
تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
موشک های تهران چه کسانی را تهدید می کند؟

ایلیا کرامنیک

ایزوستیا (روسیه)

آزمایش مرحله ای موشک بالستیک در ایران مجموعه ای از فعالیت ها را در غرب به همراه داشت – امریکا مجددا، بازگشت رژیم تحریم ها علیه برنامه موشکی ایران را درخواست کرد. می بایست خاطر نشان کرد که در عرصه طراحی موشکی، این نوع فعالیت ایران ممنوع نشده است: قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ٢٢٣١ مورخ ٢٠١٥ میلادی، ایران را به عدم طراحی و عدم آزمایش موشک های بالستیکی فرا می خواند که قادر به حمل کلاهک هسته ای هستند. در حقیقت، ایران با استفاده از این موضوع، تصریح می کند که در چارچوب فعالیت های تدافعی گام برمی دارد و مغایر با برنامه جامع اقدامات مشترک عمل نمی کند. برای ایران به طور مستقیم، تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای ممنوع شده و این، موضوع اصلی برجام است. این امر فضای مناسبی را مانور دادن ایران در طراحی های نظامی و فضایی فراهم می سازد. نه ایران و نه، امریکا از مدل مشخصی از موشکی که آزمایش آن به بروز جنجال دیپلماتیک منجر می شود، نام نبرده اند، اما از سخنان ایراد شده چنین برمی آید که منظور، آزمایش موشک بالستیک قدر می باشد. برد این موشک ٢٠٠٠ کیلومتر است و تفاوت اصلی آن با موشک های قبلی «شهاب ٣» – کاهش زمان آماده سازی آن برای پرتاب از چند ساعت به ٣٠ دقیقه می باشد.
برد ٢٠٠٠ کیلومتر – بردی نیست که بتواند اروپا را مورد هدف قرار دهد (در شعاع پرتاب احتمالی یونان، بلغارستان و رومانی قرار دارد)، اما متحدان امریکا در خلیج فارس – کشورهای عربی و اسرائیل به طور کامل، در شعاع هدف قرار دارند. ترکیه نیز در شعاع هدف قرار دارد، اما واکنش آنکارا به این آزمایش کاملا محتاطانه بود. به موازات امریکا، اسرائیل نیز به این آزمایش موشکی واکنش تندی نشان داد. امریکا اعلام کرد که موشک های جدید برای متحدانش و پایگاه های امریکا تهدید بشمار می رود و رسانه های گروهی به ماهیت غیر عادی این آزمایش اشاره کردند.
در چنین شرایطی، از استفاده از تکنولوژی قدیمی در بخش کلاهک سخن در میان است. در جنگ موشکی – هسته ای اتحاد جماهیر شوروی و امریکا، این تکنولوژی در اواخر سال های ١٩٧٠ – ١٩٦٠ میلادی استفاده می شد و بعد از آن، طرفین به استفاده از کلاهک های قابل جداسازی در اهداف مشخص روی آوردند. با توجه به میزان دقت متوسط این موشک ها، در جنگ سرد از این موشک ها برای انهدام شهرها استفاده می شد. امریکا و اتحاد جماهیر شوروی برای دستیابی به تکنولوژی توسعه یافته تر کلاهک های هسته ای سال های طولانی را صرف کردند.
در رابطه با برجام نیز باید گفت که این توافق مساله اصلی را حل و فصل نکرده است – تلاش های ایران برای ساخت تسلیحات کشتار جمعی و استفاده از موشک های قابل حمل کلاهک هسته ای. در مجموع، ایران به دنبال حفظ امنیت خود است، به ویژه، اکنون که قوانین سازمان ملل متحد و دیگر قراردادهای بین المللی بی فایده بودن خود را نشان داده اند. در چنین شرایطی، تلاش ایران برای توسعه زرادخانه نظامی خود یک رویداد کاملا طبیعی است. نبود اثبات برای طراحی تسلیحات هسته ای توسط تهران، مانع از طراحی موشک هایی نمی شود که قادر به حمل چنین تسلیحاتی می باشند – در نهایت، در برجام نیز طراحی چنین موشک هایی ممنوع اعلام نشده است. در واشنگتن به این موضوع واقف هستند – برای امریکا هر گونه گامی که ایران را به کسب زرادخانه موشکی – تسلیحاتی نزدیک کند، غیر قابل قبول است. مشکل این است که بعید به نظر می رسد، با روش های دیپلماتیک این مساله حل و فصل شود – خروج یک جانبه از برجام و اعمال فشار بر متحدان و مخالفان در زمینه تجارت با ایران، باعث شده است تا واشنگتن متحدان خود را از دست دهد.

(Visited 100 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید