تاریخ: ۱۱:۴۲ :: ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
ادامه مأموریت اتحادیه اروپا در شاخ آفریقا

روزنامه فولکس کرانت (هلند)

اتحادیه اروپا و دیگر گروهها مانند ناتو به دستور سازمان ملل ده سال پیش برای مبارزه با دزدان دریایی عملیاتی به نام آتلانتا را در سواحل سومالی آغاز نمودند. در سالهای پس از آن تعداد حملات دزدی دریایی به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این تعداد از ۱۷۶ مورد در سال ۲۰۱۲ به صفر در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است. امسال هم هیچ کشتی ربوده نشده است. با این حال عملیات آتلانتا حداقل تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد یافت. ترس زیادی وجود دارد که دزدان دریایی پس از خروج کشتی های نیروی دریایی مجدداً فعال شوند.
تا سال ۲۰۱۶، کشور هلند در مأموریت آتلانتا سالانه با دو کشتی شرکت می کرد؛ و در سال ۲۰۱۷ این مشارکت با یک کشتی بود. ولی امسال دولت هلند اعلام کرد که دیگر کشتی ها را برای مأموریت به این منطقه ارسال نخواهد نمود. این تصمیم به خاطر کمبود ظرفیت، کمبود پرسنل و دیگر تعهدات ناتو در حال حاضر اعمال شده است.
پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، مرکز این عملیات از انگلستان به مقر دریایی در جنوب اسپانیا منتقل خواهد شد. این مرکز یکی از مهمترین مقرهای دریایی اتحادیه اروپا خواهد شد که با ایجاد ارتش اروپایی نقش مهمتری را هم ایفا خواهد کرد. همچنین بودجه بیشتری را از بروکسل دریافت خواهد کرد. دولت اسپانیا  از همان ابتدا چندین کشتی به منطقه شاخ آفریقا فرستاده بود و در این ده سال بدون وقفه در این عملیات شرکت داشته است. این امر تصادفی نیست چون این کشور منافع زیادی برای محافظت از آنها دارد. طبق آمار سال ۲۰۱۵، اسپانیا حدود ۱۶ هزار تن ماهی از دریاهای سومالی صید کرده و بزرگترین صیدکننده در این منطقه بعد از ایران و یمن می باشد.
سواحل سومالی منطقه مهم استراتژیک است. قدرتهای مختلفی در این منطقه با استقرار ناوگانهای دریایی با همدیگر رقابت می کنند. ادامه مأموریت آتلانتا شاید به همین دلیل باشد. مخصوصا حضور چین، قدرتهای غربی را نگران کرده است. مأموریت علیه دزدان دریایی به چین اجازه داده است تا در آب های سومالی که برای تجارت با آفریقا (بزرگترین شریک تجاری خود از سال ۲۰۰۹) بسیار مهم قلمداد می شود، نفوذ دریایی داشته باشد.
شرایط سیاسی جهان رو به وخامت است. اتحادیه اروپا در اوایل مأموریت هنوز به این امید بود که کشورهای غربی و چین بتوانند در آینده یک متحد باشند، مخصوصاً زمانی که این کشور در مأموریتهای بشردوستانه هم شرکت می کند. ولی اکنون این ایده منتفی به نظر می رسد. رقابت بین آمریکا و چین تا حد زیادی افزایش یافته است. نظر اتحادیه اروپا این است که مأموریت آتلانتا نباید بیش از این ضربه بخورد. اقیانوس هند به دلیل مسائل مهاجرت و بی ثباتی سیاسی، به طور فزاینده‌ای تبدیل به یک منطقه خطرناک خواهد شد. حضور کشتی های دریایی اروپا به نفوذ اتحادیه اروپا در منطقه کمک خواهد کرد.
بررسی آمار ماهیگیری، حکایت از تغییر جهت روابط دارد. در پایان ماه نوامبر، دولت سومالی فهرستی از ۳۱ کشتی منتشر کرد که دارای مجوز گرفتن ماهی تن در سال ۲۰۱۹ هستند. تمام این مجوزها برای کشتی های چینی است.

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید