تاریخ: ۱۴:۰۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
نخستین گام به سوی مذاکرات در یمن

دوریان مالوویک

لاکروا (فرانسه)


روز دوشنبه سوم دسامبر، مارتین گریفیتس، میانجی گر سازمان ملل متحد برای یمن، وارد صنعا، پایتخت تحت کنترل شورشیان حوثی شد.
با نزدیک شدن به گفتگوهای صلح در سوئد، در چارچوب «تدابیر اعتمادسازی» پنجاه نفر از مجروحان حوثی با هواپیمای سازمان ملل متحد به سلطان نشین عمان انتقال داده شدند.
این امتیاز عربستان نخستین گام به سوی کاهش تنش با یمن و به نشانه اعتمادسازی قبل از مذاکرات صلح است.
کارشناسان معتقدند که انتقال مجروحان حوثی باید برگزاری مذاکرات صلح را سرعت ببخشد. حوثی ها عربستان سعودی را به کنترل حریم هوایی یمن متهم کرده بودند که مانع از خروج مجروحان شده و تضمینی را برای سفر امن هیئت شورشی فراهم نکرده بود.
سرهنگ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف ضدشورشی گفت که این مجوز به درخواست میانجی سازمان ملل متحد در یمن به دلایل بشردوستانه و تدابیری برای اعتمادسازی قبل از گفتگوهای سوئد داده شده است.
از زمان قتل خاشقجی، خبرنگار سعودی، عربستان سعودی تحت فشار کشورهای بزرگ غربی است. از سوی دیگر در ماه های اخیر وضعیت انسانی در یمن بسیار وخیم شده است و قحطی جان میلیون ها یمنی را تهدید می کند.
نبرد بین نیروهای طرفدار دولت تحت حمایت ائتلاف و شورشیان حوثی تحت حمایت ایران در ماه نوامبر برای کنترل شهر بندری حدیده نگرانی های شدیدی را در بین سازمان های بشردوستانه فراهم کرده بود. این بندر در دریای سرخ مکان ورود بیش از سه چهارم واردات و کمک های بین المللی به یمن است.

(Visited 37 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید