تاریخ: ۱۲:۰۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
نیویورک در تیررس هواداران داعش

فرانکو یاک

ایل جورناله (ایتالیا)


هواداران دعوت به هرگونه رویدادی علیه شهر نیویورک برای آغاز سال نو ٢٠١٩ که بتواند به تروریسم اسلامی ربط داده شود، می نمایند. صحبت از یک تهدید رسمی نیست. برخلاف سال گذشته به نظر می رسد هواداران داعش تعطیلات کریسمس را نادیده گرفته و بر سال نو متمرکز شده اند. آنها اقدام به انتشار کاریکاتور تازه ای در این رابطه نموده اند. کاریکاتوری که دستور اقدامات تروریستی نمی دهد لیکن دعوت به آن می کند. این تبلیغات برای بقای داعش به عنوان یک گروه یا به عنوان ایده ای برای پرورش عمق راهبردی دیجیتال حائز اهمیت است. این یک سازوکار ارزشمند به شمار می آید. در سال های آتی این امر برای گردهم آوردن معتقدان حقیقی خلافت زمانی که سرزمین ها را از دست خواهند داد، لازم خواهد بود. طراح کاریکاتور علاوه بر تهدید آشکار علیه نیویورک، متنی را نیز درج می کند که ما به خوبی با آن آشنا هستیم.
ابومحمد عدنانی یکی از اولین اعضای شاخۀ القاعده در عراق می باشد. وی نورچشم ابومصعب الزرقاوی و وارث ابوبکر بغدادی به شمار می آید. وی اوایل سال ٢٠١٣ پس از جدایی این گروه از جبهۀ النصره، به عنوان امیر دولت اسلامی در سوریه منصوب گردید. گفته می شود زمانی که العدنانی در ژوئن ٢٠١٤ تشکیل خلافت را اعلام نمود، تنها فرد سوری در رهبری داعش بوده است.
بر خلاف آثاری که در ماه های اخیر منتشر گردیده، در این کاریکاتور که امشب انتشار یافت هواداران از مبارز همیشگی که از دنیای بازی های ویدئویی برگرفته شده، استفاده نکردند بلکه از تصویر یک تک تیرانداز جوبا استفاده کرده است.
باید دید که آیا تک تیرانداز ارتش اسلامی عراق که از سوی نیروهای آمریکایی لقب جوبا گرفته، هرگز وجود خارجی داشته است. تا به امروز هویت وی مجهول بوده و ممکن است به طور کامل با اهداف تبلیغاتی ابداع شده باشد.
هدف هواداران داعش روشن است. تحریک و ملهم ساختن افراد به ارتکاب حمله ای علیه یکی از اهداف ممکن پیشنهادی.
یکی از تکنیک های انحرافی سازمان های تروریستی ایجاد این توهم است که یک هماهنگی جهانی وجود دارد. با این وجود به نظر آشکار می آید که چنین کاریکاتورهایی به دست افرادی طراحی شده اند که هیچ نوع ارتباطی با شاخۀ اصلی ندارند.
داعش تا به امروز در تولیدات رسمی خود دستور انجام هیچ گونه حمله ای را علیه غرب نداده است. چند ساعت پیش ١٥٨ امین شمارۀ النباء انتشار یافت و در آن هیچ اشاره ای به سوءقصدهای احتمالی علیه نیویورک نشده است.
البته با توجه به نزدیک شدن ایام کریسمس افزایش تهدیدات و کشیده شدن بیشتر پای هواداران باعث تعجب نمی گردد. با این وجود علی رغم حضور مجاهدین، نقش آنان بدون یک اقدام فیزیکی حمایتی که بتواند به تهدیداتشان اعتبار ببخشد، ناچیز است. البته در ساعات آینده تهدیدات آنان ممکن است شدیدتر نیز بشوند.

(Visited 37 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید