ایران هشدار داد در صورت ناکامی اوپک در کاهش تولید، نفت به ٤٠ دلار خواهد رسید
تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۵

گرانت اسمیت

بلومبرگ (آمرریکا)


ایران هشدار داد در صورت خودداری اوپک از کاهش تولید، قیمت نفت بشکه ای ٤٠ دلار خواهد شد
یک مقام دولت ایران گفت چنانچه اوپک میزان تولید نفت خود را کاهش ندهد، قیمت نفت به شدت سقوط خواهد کرد و به بشکه ٤٠ دلار خواهد رسید. این مقام ایرانی گفت در صورت سقوط قیمت نفت، بازگرداندن اوضاع به وضعیت پیشین دشوار خواهد بود.
حسین کاظم پور اردبیلی گفت اگر بخواهیم از اشباع شدن بازار نفت پیشگیری کنیم، تولید و عرضه نفت باید روزانه یک میلیون و چهارصد هزار بشکه از میزان تولید فعلی کاهش پیدا کند.
ایران خود حاضر نیست که میزان تولید خود را کاهش دهد. نماینده ایران در اوپک گفت بعید است که در اجلاس چند روز آینده اوپک ، اعضای این سازمان درباره کاهش تولید به توافق برسند.
عربستان و روسیه می گویند تلاش خواهند کرد تا اوضاع بازار نفت را سروسامان دهند اما قطر اعلام کرده است که از اوپک خارج می شود. اختلاف بین اعضای اوپک درباره میزان سهمیه بندی، احتمالا مانع از آن خواهد شد تا آن ها در اجلاس آتی خود در زمینه کاهش تولید به توافق برسند.
کاظم پور اردبیلی گفت من تصور نمی کنم که اعضای اوپک با کاهش تولید موافقت کنند یا طرحی برای مقابله با ادامه کاهش قیمت نفت در کنفرانس آتی ارایه دهند.
نمایندگان عربستان و روسیه هفته گذشته در روسیه درباره مسایل مربوط به تولید و بازار نفت بایکدیگر دیدار و گفتگو کردند اما از قرار نتوانسته اند به توافقی دست یابند.
نماینده ایران در مقر سازمان اوپک گفت عربستان و روسیه سه ماه است که درباره کاهش میزان نفت گفتگو می کنند و نتوانسته اند به توافق برسند و در مدت باقی مانده تا اجلاس اوپک نیز بعید است که بین آن ها توافقی صورت گیرد.
وی گفت پس از گذشت ٥٠ سال از زمان تاسیس اوپک اکنون با تحریم هایی که برقرار شده و کاهش قیمت نفت این احتمال وجود دارد که اوپک از هم فروپاشد. کاظم پور اردبیلی گفت در میان اعضای اوپک به ویژه تولید کنندگان کوچک، کاهش قیمت نفت و از دست دادن مبالغ هنگفتی از درآمدهای نفتی، انگیزه آن هارا برای ادامه عضویت در اوپک، از میان برده است.

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید