تاریخ: ۱۳:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
بروز جنجال ها در شرق پیش درآمدی است برای آغاز بدبختی

ایزوستیا (روسیه)


ایران، سردرد اصلی واشنگتن و تل آویو است. رئیس جمهور امریکا آتش بروز جنجال ها را برافروخته است که اعلام کرده که به خاطر افت نرخ مواد انرژی زا در بازار جهان، باقی ماندن قوایش در سوریه دیگر چندان اهمیتی ندارد. سپس، او گفت که تاکنون، ائتلاف غربی ضد تروریستی در خاک سوریه فقط به خاطر اسرائیل در آنجا باقی مانده است. می بایست خاطر نشان کرد که بعد از پیروزی ایران در سوریه، به اسرائیل ضربه بسیار جدی وارد می شود. در پی ایراد سخنان جنجال برانگیز ترامپ، تمامی نیروهایی که جذب بحران سوریه شده بودند، به حرکت درآمدند. تعجب آور نیست که توجهات اصلی به سوی ایران جلب شده است که سردرد اصلی واشنگتن و تل آویو بشمار می رود و نه دمشق. زیرا، در نهایت، ایران به راهی که آرزویش را داشت رسید، یعنی مسیر زمینی از دریای خزر تا دریای مدیترانه از طریق عراق و سوریه.

در هر صورت، ایران در عرصه سیاست بین الملل، هدف و طعمه ای برای ایراد سخنان از سوی مقامات غربی است.
گفتنی است که هنوز، اتحادیه اروپا مساله تشکیل مکانیسم بانکی و مالی که به شرکت های اروپایی و بین المللی اجازه همکاری و تجارت با یاران ایرانی شان را بدهد، حل و فصل نکرده است. آنان قول داده بودند. فدریکا موگرینی، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، گفته بود که اتحادیه اروپا راه تجارت با ایران را برای تجار و شرکت های اروپایی باز می کند و اجازه نمی دهد که امریکایی ها بیزینس اروپا را تحت فشار قرار دهند. اما، این وعده ها هنوز اجرا نشده اند. تهران همه چیز را درک می کند و از این رو، به صورت غیر منتظره ای گفت که ایرانی ها صبرشان به پایان رسیده است. نکته بحرانی این است که احتمال دارد، ایران از توافق هسته ای خارج شود.
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در آستانه برگزاری اجلاس گروه بیست در آرژانتین گفت: «اتحادیه اروپا برای تشکیل مکانیسم مالی ویژه اس پی وی به زمان بیشتری نیاز دارد، اما ایران نمی تواند تا ابد صبر کند». یک روز قبل از آن نیز در تهران سخنانی ایراد شد که جنجال برانگیز بود. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت: «اگر توافق هسته ای کارساز نباشد، ایران بسیار سریع می تواند فعالیت های هسته ای خود را از سر بگیرد».
و اما، به نوشته رسانه های گروهی، ولادیمیر پوتین، در اجلاس گروه بیست در بوئنوس آیرس بر حفظ برنامه جامع اقدامات مشترک تاکید کرد. او گفت: «حفظ برجام باعث می شود تا از آغاز موج جدید تنش ها پیرامون برنامه هسته ای ایران ممانعت شود، از این رو، باید تمامی اقدامات لازم برای حفظ برجام به کار گرفته شود». گفتنی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، با اعمال تحریم های یک جانبه علیه ایران و اعمال فشار بر جامعه جهانی، به دنبال ایجاد جنگ روانی علیه ایران است. اما، در ماه های اخیر، همراهی نکردن بسیاری از کشورها با امریکا، نشان داد که این کشور قادر نیست به هدف مورد نظر خود برسد. جامعه جهانی با تحریم های یک جانبه امریکا علیه ایران مخالفت کرده است و از این رو، احتمال دارد که این کشور از برخی از تحریم های خود عقب نشینی کند.

(Visited 95 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید