تاریخ: ۱۳:۰۳ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
واشنگتن موفق نمی شود حتی میان متحدانش در ناتو با تهران اختلاف ایجاد کند

ایزوستیا (روسیه)


تحریم های امریکا علیه ایران کارساز نیستند. در هر صورت، این تحریم ها تا سطحی که امریکا انتظارش را داشت، کارساز واقع نخواهد شد. خود ایران نیز به آرامی برنامه های تسلیحاتی خود را ادامه می دهد.
اروپا، چین و در حال حاضر، حتی ژاپن، کشور مطیع امریکا، ضمن درخواست برای بحث و بررسی پیامدهای تحریم ها برای کشورهای خود، با اعمال تحریم ها علیه ایران مخالف هستند. در این میان، ایران همچنان به سوی اهدف پیشین خود گام بر می دارد. در روزهای اخیر، حضور نظامی ایران در آب های خلیج فارس با کمک ناوشکن سهند افزایش یافته است که قادر است، بدون سوخت گیری به مدت پنج ماه به ماموریت خود ادامه دهد. نیروی دریایی ایران شامل دو زیر دریایی تولید ایران نیز است. این زیر دریایی ها جزء مدل غدیر هستند و می توانند موشک را از زیر آب پرتاب کنند. افزون بر آن، نیروهای مسلح ایران از ادامه آزمایشات موشکی با هدف تحکیم امنیت و تدافع کشور خبر داده است. این خبرها بلافاصله بعد از ایراد اتهامات از سوی واشنگتن در رابطه با این موضوع منتشر شد که تهران موشک بالستیک با برد متوسط را آزمایش کرده است. رسانه های گروهی غربی سخنان ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح ایران، را چنین نقل قول کردند: «آزمایشات موشکی – بخشی از سیاست امنیت ملی است و ما به کسب اجازه از سوی دیگر کشورها نیازی نداریم». در این زمینه، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا، خبر داده که ایران به سرمایه گذاری های خود در عرصه طراحی تسلیحات موشکی افزایش می دهد. وی یادآور شد که در سال ٢٠١٦ میلادی، ایران موشک با برد متوسطی را آزمایش کرد که قادر به حمل کلاهک هسته ای و پرتاب تا فاصله دو هزار کیلومتر بود.
در پاسخ به این سخنان هوک، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در رابطه با رویکرد امریکا در روابط بین الملل چنین گفت: «رویکرد امریکا در روابط بین المللش – سورئالیسم است. واشنگتن نه فقط قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می کند، بلکه آن دست از کشورهایی را که تحریم های غیر قانونی امریکا را اجرا نمی کنند، به مجازات تهدید می کند. اکنون نیز امریکایی ها ایران را به نقض توافق هسته ای متهم می کنند».
آلکسی موخین، مدیر مرکز اطلاعات سیاسی روسیه، معتقد است که واشنگتن به هر روش و تحت هر شرایطی، تا آخر پیش خواهد رفت. در چنین شرایطی، ایران راهی جزء ادامه مشی خود برای رویارویی ندارد. در این زمینه، شکارچی اعلام کرد که آزمایشات موشکی و افزایش قدرت نظامی فقط برای دفاع از کشور است و در راستای استراتژی سیاسی بازدارندگی می باشد.

پاسخی بگذارید