تاریخ: ۲۱:۲۴ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
شاهزاده عربستان از عهده هر کاری بر می آید

روزنامه ان آر سی

کارولین رولانتس هلند

کمیته منطقه‌ای در واشنگتن قصد دارد نام خیابانی که سفارت عربستان در آن قرار دارد را به جمال خاشقجی تغییر دهد. به گفته رئیس این کمیته، قتل این خبرنگار عربستانی توسط کشورش، اهمیت آزادی بیان را زیر سؤال برده است. این تغییر نام قطعی نیست و باید به تایید کنگره آمریکا برسد؛ ولی مشخص است که عربستان دوست و آشنا در کنگره زیاد دارد.
شاهزاده عربستان با کمک دوستانش و پول توانسته است هنوز خود را به عنوان گزینه پادشاه آینده عربستان حفظ کند؛ هر چقدر هم که در قتل خاشقجی و جنگ در یمن نقش داشته باشد. تغییر نام خیابان سفارتخانه عربستان، تنها یک مزاحمت ساده می باشد. در نشست G20 در آرژانتین، دوستان اروپایی طرفدار آزادی بیان و حقوق بشر هم با خونسردی با محمد بن سلمان برخورد کردند و حتماً بزودی همه چیز را فراموش خواهند کرد.
مشخص است که شاهزاده عربستان خیلی جرأت دارد، او میتوانست مانند نشست قبلی G20 وزیر دارایی را جایگزین خود کند. او توانسته است تمام رقیبان خود در خانواده سلطنتی را حذف کند و در مقام خود باقی بماند. ترامپ یار وفادار او هم قبول ندارد که او خاشقجی را به قتل رسانده است. به قول وی، منافع آمریکا که در این مورد نفت ارزان و مبارزه با ایران است، تأمین شده است.
سفر او به این نشست هزینه زیادی برای خزانه عربستان داشته است. وی در طول مسیر میلیونها دلار به جهان عرب در مقابل اظهارات عمومی حمایتی‌شان پرداخت کرده است. تونس نمونه بارز آن است که نیم میلیارد دلارد با بهره خیلی کم قرض گرفته است و همچنین عربستان حدود ۱۴۰ میلیون دلار در پروژه های مختلف این کشور سرمایه گذاری کرده است.
به نظر نمی رسد که توافق هفته گذشته پس از مذاکرات طولانی عربستان برای خرید سیستم دفاعی هوایی از آمریکا به ارزش ۱۵ میلیارد دلار تصادفی باشد. همچنین نفت ارزان به قیمت بشکه‌ای ۵۰ دلار که ترامپ اعلام کرد آنها پس از تماس من نفت را سراریز کردند. ولی تحلیلگران در تعجب هستند که ارائه این نفت ارزان تا چه مدت طول خواهد کشید، چون عربستان با این قیمت ضرر خواهد کرد.
کشورهای غرب در قبال قتل خاشقجی مسئولیت دارند چون نقض حقوق بشر توسط بن سلمان را پوشش می‌دهند. این احیای اعتبار شاهزاده عربستان نشان می دهد که وی علاوه بر ارائه نفت ارزان از عهده هر کار دیگری هم برخواهد آمد.

پاسخی بگذارید