تاریخ: ۱۰:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
هشدار جنگ جهانی سوم: در بحبوحه افزایش تنش های آمریکا، ایران تهدید کرد به آزمایش های موشکی ادامه خواهد داد

لطیفه یدروج

اکسپرس (انگلستان)


در حالی که تنش ها میان واشنگتن و تهران افزایش می یابد، سرتیپ ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران، نقض هرگونه توافق هسته ای ٢٠١٥ را از سوی ایران رد کرد و گفت :” آزمایش های موشکی به منظور دفاع و بازدارنگی انجام می شود و ما این آزمایش ها را ادامه خواهیم داد. ما به ساخت و آزمایش موشک ادامه می دهیم و این مساله خارج از چارچوب مذاکرات هسته ای و بخشی از امنیت ملی ماست و ما در انجام آن از هیچ کشوری اجازه نخواهیم گرفت.”
وزیرخارجه مایک پمپئو روز شنبه تهران را به علت آزمایش موشک های میان برد مورد انتقاد شدید قرارداد و گفت این اقدام ناقض توافق هسته ای ٢٠١٥ بوده است.
او در صفحه توئیتر خود نوشت :” رژیم ایران یک موشک بالستیک میان برد قادر به حمل کلاهک چندپیکانه را به تازگی آزمایش کرده است. توسعه و آزمایش موشکی در ایران درحال افزایش است. ما این اقدام را محکوم می کنیم و از ایران می خواهیم همه فعالیت های مربوطه را متوقف سازد.”
وزارت خارجه ایران در پاسخ به این اظهارات، تاکید کرد برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه های سازمان ملل نیست و هدف آن صرفاً تقویت توانمندی های دفاعی تهران است.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت :”هیچ قطعنامه شورای امنیت که ایران را از برنامه و آزمایش های موشکی منع کند، وجود ندارد.”
” عجیب است که شما به قطعنامه ای اشاره می کنید که نه تنها با خروج یک جانبه و غیرقانونی خود از برجام آن را نقض کرده اید، بلکه دیگران را نیز تشویق به خروج از آن یا تهدید به مجازات و تحریم می کنید.”
تریتا پارسی، رئیس شورای ملی ایران و امریکا، می گوید قطعنامه سازمان ملل آزمایش های موشکی ایران را منع نکرده خواستار خودداری از انجام آن شده است.
او گفت :”ما یک توافق کارآمد داشتیم و شاید شما با همه مفاد آن موافق نبودید، ولی این توافق در عمل، مناقشه را مهار می کرد.”
اوگفت :” ترامپ وارد شد و این توافق را نقض کرد و ما اکنون شاهد انجام آزمایش های موشکی بیشتر ، تشدید تنش و حرکت به سوی جنگ هستیم.”
جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس در توئیتر نوشت که به شدت نگران آزمایش موشک بالستیک میان برد ایران است.

 

پاسخی بگذارید