تاریخ: ۹:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
در پنتاگون باور دارند که نباید به مسکو اعتماد کرد

یوری پانیف

نزاویسمایا گازتا (روسیه)


جیمز متیز، رئیس پنتاگون، خطاب به روسیه سخنان تندی را ایراد کرد. به گفته او، روسیه به نقض توافق های بین المللی ادامه می دهد و از این رو، امریکا نمی تواند به این کشور اعتماد کند.
روز یکشنبه، جیمز متیز، وزیر دفاع امریکا، روسیه را به تلاش برای اثر گذاری بر انتخابات میان‌ دوره ای کنگره امریکا متهم کرد و گفت مسکو به چنین تلاش ‌هایی ادامه می‌دهد. جیمز متیز که در مرکز «رونالد ریگان» در کالیفرنیا سخنرانی می ‌کرد، در مورد رابطه میان واشنگتن و مسکو، گفت: «تردیدی نیست که این رابطه بدتر شده است. ماه گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دوباره تلاش کرد تا یک کارهایی در انتخابات ما انجام دهد. می ‌بینیم که این نوع تلاش ‌ها هنوز هم ادامه دارد». وی در مورد موضع کشورهای غربی در قبال روسیه و تلاش های این کشور برای تغییر رویکردهای مسکو گفت: «وضعیت بسیار پیچیده ای است، زیرا پوتین درک نمی کند که با کارهایش با مردمش دشمنی می کند. ما با کسی سر و کار داریم که نمی شود به او اعتماد کرد».
متیز به موازات روسیه، کره شمالی، ایران و چین را به مداخله در امور امریکا متهم کرد. رئیس پنتاگون در پاسخ به این پرسش که کدام کشورها خطر بزرگ تری برای امریکا بشمار می روند، گفت که همه چیز به این وابسته است که از کدام رویکرد وارد عمل شویم. به گفته او، امریکا با اقدامات روسیه و چین در زمینه حملات سایبری مخالف است. به گفته متیز، پوتین این حقیقت را نادیده گرفته که اقدامتش ناتو را به سوی تجدید تسلیحاتی سوق داده و این ائتلاف ده ها میلیارد دلار بودجه بیشتر برای عرصه دفاعی هزینه می کند تا به تهدیدات روسیه رسیدگی کند. یکی از توافق های مهمی که روس ها آن را نقض کرده، پیمان منع موشک های هسته ای میان برد در رابطه با دوران جنگ سرد است که استفاده از موشک های با برد ٣٠٠ الی ٣٣٠٠ مایل را که از زمین پرتاب می شوند، منع می کند. جیمز متیز تاکید کرد که هیچ موشک امریکایی در اروپا وجود ندارد، اما موشک های روسی جدید در این منطقه وجود دارند.
این اظهارات متیز پس از آن مطرح شد که ترامپ دیدار خود با پوتین را در حاشیه نشست گروه ٢٠ در آرژانتین در هفته جاری لغو کرد. ترامپ اعلام کرده بود که مناقشات دریایی میان نیروهای اوکراینی و روسی در مرز کریمه باعث به وجود آمدن نگرانی ‌ها نسبت به دشمنی ‌ها و خصومت ‌های جدید در این منطقه شده است.
اما، مقامات روسیه روز جمعه، به این مساله واکنش نشان داده و ترامپ را به این متهم کردند که به خاطر مشکلات سیاسی داخلی برای دولت ‌اش این نشست را لغو کرده و لغو این دیدار هیچ ارتباطی به اقدامات روسیه در قبال اوکراین ندارد. روز جمعه، دونالد ترامپ اعلام کرده بود که مصادره کشتی ‌ها و اسارت ملوان ‌های اوکراینی توسط روسیه تنها دلیل ‌اش برای لغو دیدار برنامه ‌ریزی‌ شده ‌اش با ولادیمیر پوتین بوده است.

پاسخی بگذارید