تاریخ: ۸:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
پایان جنگ تجاری دونالد ترامپ با چین

کیریل بلیانینوف

کامرسانت (روسیه)

بیانیه نهائی اجلاس گروه بیست با مشارکت موضع ویژه امریکا به تصویب رسید
دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، با امضای توافقی که در آینده، امکان پایان جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن را فراهم خواهد آورد، به حضور خود در اجلاس گروه بیست در بوئنوس آیرس پایان داد. براساس ارزیابی های کارشناسان، این توافق که در جریان مذاکرات با شی جین پینگ، رهبر چین، حاصل شد، تنها دستاورد رئیس کاخ سفید در دیدار با رهبران کشورهای دارای اقتصاد توسعه یافته جهان نبود. هیات امریکا از بیانیه مشترک دیگر کشورهای شرکت کننده پیرامون ضرورت مبارزه با تغییرات اقلیمی و آب و هوایی حمایت نکرد و از بحث و بررسی مسائل مرتبط با اعمال اصلاحات در سیاست های مهاجرتی امتناع کرد.
عصر شنبه، توافق پیرامون برقراری آتش بس ٩٠ روزه در جنگ تجاری امریکا و چین حاصل شد. دونالد ترامپ در جریان نهار کاری با شی جین پینگ، رهبر چین، با به تعویق انداختن افزایش تعرفه ها برای کالاهای چینی وارداتی به امریکا تا مبلغ ٢٠٠ میلیارد دلار موافقت کرد. طرفین توافق کردند که از روز اول ژانویه، تعرفه های تجاری اعمالی امریکا بر محصولات چینی که قرار بود، از ١٠ درصد به ٢٥ درصد برسد، افزایش نیابد و در یک دوره سه ماهه، جلساتی برگزار شود تا به روند پایان جنگ تجاری ختم شود. هیات های دو کشور توافق کردند که توافق تجاری جدید میان واشنگتن و پکن باید طی ٩٠ روز آینده و تا ١ ماه آوریل سال ٢٠١٩ میلادی، تدوین شود. اگر این توافق حاصل نشود، در آنصورت، تعرفه های جدید در بهار سال آینده اجرایی خواهند شد.
نهار کاری با رهبر چین، رویداد اصلی سفر دو روزه رئیس جمهور امریکا و حضورش در اجلاس گروه بیست بود. از آنجایی که قبل از آغاز به کار اجلاس، دونالد ترامپ به صورت غیر منتظره ای، دیدار از قبل برنامه ریزی شده خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، را لغو کرد، هیات امریکا ناگزیر شد، فورا، برنامه زمان بندی سفر خود را تغییر دهد. در جریان این اجلاس، ترامپ با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، و برخی دیگر از سیاستمداران دیدار کرد. قبل از آن نیز رئیس جمهور امریکا با رهبران کانادا و مکزیک توافق تجاری جدیدی امضا کرد.
تا شب شنبه هنوز مشخص نبود که آیا رهبران ٢٠ کشور اقتصادی بزرگ بیانیه نهائی مشترک را امضا خواهند کرد یا خیر. در نهایت، سند نهائی با مورد توجه قرار دادن موضع ویژه امریکا امضا شد. در بیانیه مشترک پیرامون نتایج اجلاس، شرکت کنندگان در این دیدار از ضرورت تشکیل سیستم تجارت بین المللی و تکمیل شدن سازمان تجارت جهانی سخن گفتند. به رغم تلاش های هیات اتحادیه اروپا، به خاطر نارضایتی امریکا، در متن نهائی سند موضوع پیرامون بحث و بررسی حمایت از صنایع داخلی در تجارت قید نشد. ١٩ کشور شرکت کننده همچنین، از حمایت خود از توافق پاریس پیرامون مبارزه با تغییرات اقلیمی و آب و هوایی سخن گفتند. در این زمینه، امریکا از موضع ویژه خود سخن گفت و بار دیگر، تصریح کرد که قصد دارد، از این توافق خارج شود. مولفان بیانیه نهائی گروه بیست تحت فشار امریکا ناگزیر شدند، تعداد پاراگراف های مرتبط با ضرورت ایجاد تغییرات در سیاست های مهاجرتی را کاهش دهند.
به گفته نمایندگان اتحادیه اروپا، سوپرایز واقعی برای شرکت کنندگان در این اجلاس موضع روسیه بوده است. به رغم وجود اختلاف نظرات بی شمار با کشورهای غربی، هیات روسیه با تمامی ابتکار عمل ها در راستای اعمال اصلاحات در تجارت جهانی و مبارزه با تغییرات اقلیمی موافقت کرد.

(Visited 47 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید