تاریخ: ۱۹:۴۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
شانس کوچکی برای یمن

کریستیان بومه و توماس زایبرت

تاگس اشپیگل (آلمان)


مارتین گریفیتس یکی از سخت ترین مشاغل را در دیپلماسی بین المللی بر عهده دارد: این بریتانیایی ٦٧ ساله به عنوان کمیسیونر سازمان ملل متحد، مسئول پایان دادن به جنگ یمن شده است، جنگی که چند میلیون نفر را در فقیرترین کشور جهان عرب دچار قحطی کرده است.
تا کنون، تمام تلاش های میانجی گرانه به خاطر وجود شبکه ای پیچیده ای از درگیری های منطقه ای و بین المللی شکست خورده اند. حالا گریفیث دور جدیدی از مذاکرات را برنامه ریزی کرده که احتمالا از دوشنبه هفته جاری در استکهلم آغاز خواهد شد. ادامه مبارزات به رغم آتش بس رسمی و بی اعتمادی شدید از سوی هر دو طرف، می تواند باعث شکست این کنفرانس حتی قبل از آغاز آن شود.
مارک لاکوود، هماهنگ کننده کمک های اضطراری سازمان ملل طی سفر اخیر خود به یمن گفت، این کشور “در آستانه یک فاجعه بزرگ است.” با این وجود، مبارزات همچنان ادامه دارد.
یکی از دلایل ادامه مبارزات، رقابت بین عربستان سعودی و ایران است. ریاض، دولت تهران را متهم می کند در پی برتری جویی در منطقه است. علاوه بر این، یمن به دلیل موقعیت خود در خروجی دریای سرخ و خلیج عدن دارای اهمیت استراتژیک زیادی می باشد.
به رغم همه دشواری ها، سازمان ملل متحد نمایندگان طرفین درگیر را در آوریل ٢٠١٦ به پای میز مذاکره در کویت آورده بود، اما مذاکرات چند ماه بعد بدون هیچ نتیجه ای متوقف شدند. دو ماه پیش، قرار بود دور جدیدی از مذاکرات در ژنو آغاز شود. اما حوثی ها با این استدلال که پیش شرط های آنان برآورده نشده، در این اجلاس شرکت نکردند. حتی قبل از این دور جدید مذاکرات نیز مشکلات مهمی وجود دارد.
با این وجود، ابتکار صلح سازمان ملل شانس اندکی برای موفقیت دارد. این امر عمدتا به دلیل تغییرات سیاسی در آمریکا است. در مجلس سنا، خشم نمایندگان از وفاداری بی چون و چرای دونالد ترامپ به عربستان سعودی به رغم تلفات بسیار زیاد غیر نظامیان در یمن افزایش می یابد. طی هفته جاری، مجلس سنا با اکثریت بزرگی به تصویب یک قطعنامه مبنی بر پایان دادن به حمایت آمریکا از جنگ در یمن رای دادند. این رای، یک تودهنی سیاسی به ترامپ بود.
هیچ کس نمی خواهد با خوش بینی در این باره صحبت کند. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل گفت نمی خواهد انتظارات را بالا ببرد؛ از نظر وی، برگزاری مذاکرات تا قبل از سال جاری، خود یک موفقیت خواهد بود.
برای مردم یمن، این مذاکرات صلح می تواند به معنای زنده ماندن باشد. زیرا تاکنون جنگ عواقب وحشتناکی برای یمنی ها در بر داشته است. از مدت ها پیش، سازمان ملل متحد و سازمان های کمک رسانی می گویند این بدترین فاجعه انسانی در جهان می باشد. به گفته برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد تقریبا هفت میلیون یمنی در معرض خطر قحطی قرار دارند.
تا زمانی که این جنگ ادامه یابد، همه باید برای تامین نیازهای مردم غیر نظامی تلاش کنند. ” بتینا بوشر، سخنگوی ارشد برنامه جهانی غذا می گوید: “حتی مرگ یک کودک در یمن از گرسنگی، غیر قابل پذیرش است. آنچه این بچه ها در قرن ٢١ تجربه می کنند، باعث شرمساری می باشد.”

پاسخی بگذارید