تاریخ: ۱۴:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
اتهامات جدید علیه نتانیاهو

اولریش اشمید

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)


پلیس اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد شواهد بیشتری را برای توجیه اقامه دعوی علیه نخست وزیر نتانیاهو و همسرش جمع آوری کرده است. پلیس پیش از این نیز در ماه فوریه تصریح کرده بود که در دو مورد ،شواهد کافی مبنی بر فساد و فریبکاری وجود دارد. در آن زمان نیز پلیس پیشنهاد داده بود که رئیس دولت مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.
پرونده جدید “٤٠٠٠” نامیده می شود تا از پرونده های “١٠٠٠” و “٢٠٠٠” در ماه فوریه متمایز شود. به گفته پلیس، نتانیاهو تلاش کرده تا مقامات را به نفع شرکت مخابراتی بیزک و شاو الوویچ، سهامدار آن به شیوه ای که درخور جایگاه و مقام وی نیست، تحت تاثیر و فشار قرار دهد. در عوض، الوویچ، دوست قدیمی نتانیاهو از خبرگزاری آنلاین والا نیوز که متعلق به شرکت بیزک می باشد، خواسته تا همواره در مورد نخست وزیر و همسرش مطالب مثبت منتشر کنند. نتانیاهو اغلب و گاهی به طور روزانه، تلاش می کند تا از طریق ارتباطات خود با الوویچ بر گزارشات والا نیوز اثر بگذارد. او همچنین در استخدام سردبیران و خبرنگاران مداخله می نماید.
سخنگوی نتانیاهو گفت توصیه های پلیس در مورد “پرونده ٤٠٠٠” فاقد پایه و اساس قانونی بوده و در نهایت این تحقیقات به هیچ جا نخواهد رسید، چنین چیزی کاملا امکان پذیر است. باید توجه داشت که قوۀ قضائیه در چنین مواردی با روندی آهسته عمل می کند. ابتدا، دادستان ها باید شواهد ارائه شده توسط پلیس را بررسی و ارزیابی کنند. سپس باید این شواهد را به وکلای نتانیاهو منتقل کنند که خواهند توانست در دیدار با آویچای مندلبلیت، دادستان کل نقاط ضعف آنها را مشخص نمایند. تنها پس از آن مندلبلیت تصمیم خواهد گرفت که آیا این پرونده به دادگاه خواهد رفت یا خیر.
اگر نخست وزیر اسرائیل به دادگاه احضار شود، لزوما مجبور به استعفا نخواهد شد. اما سیاستمداران اپوزیسیون از این فرصت استفاده کردند تا خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شوند.

پاسخی بگذارید