تاریخ: ۱۴:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

لوفیگارو (فرانسه)


بر اساس گزارش سازمان ملل متحد که تلاش می کند گفتگوهایی را برای یافتن راه حل سیاسی در یمن بیابد، قحطی این کشور را که چهار سال است درگیر جنگی ویرانگر است، تهدید می کند.
«خیلی دیر نیست»
روز شنبه اول دسامبر مارک لوکوک، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، به یمن سفر کرد. او در بیانیه ایی که در پایان ماموریتش منتشر کرد، پیش بینی کرده که یمن در آستانه فاجعه بزرگتر قرار دارد و افزوده است وضعیت انسانی از آخرین سفر وی به این کشور در اکتبر ٢٠١٧ بدتر شده است.
او با درخواست کمک های بشردوستانه برای سال ٢٠١٩ تاکید کرد : «خیلی دیر نیست، اما در سال ٢٠١٩ باید کمک ها افزایش یابد.» در سال ٢٠١٨ کمک کنندگان مبلغ ٢,٣ میلیارد دلار یا ٨٠ درصد نیازهای کشور برای برنامه کمک رسانی پرداخت کرده اند.
حداقل ١٤ میلیون آواره
بیشتر موارد سوء تغذیه به دلیل جنگ و بحران اقتصادی وجود دارد.
به گزارش سازمان ملل متحد حداقل ١٤ میلیون آواره در وضعیت پیش از قحطی در کشوری هستند که حدود ١٠ هزار نفر از سال ٢٠١٥ تا کنون در جنگ جان خود را از دست داده اند.
تمهیدات سازمان ملل متحد برای ایفای نقش کلیدی
مارک لوکوک با مطرح کردن وابستگی یمن به کمک های بشردوستانه و واردات، تمهیدات سازمان ملل متحد برای ایفای نقش کلیدی در باز ماندن بندر حدیده تکرار کرد. از طریق این شهر در دریای سرخ ٧٠ درصد واردات یمن و کمک های بشردوستانه انتقال می یابد.
نبردهای جدید
در نبردهای ٢٤ ساعت گذشته، نبردهایی که دوباره نیروهای وفادار را در برابر شورشیان قرار داد، ١٠ نفر کشته شده است به جای گذاشت. آتش بس ناپایدار در سیزدهم نوامبر گذشته در حدیده برقرار شد، اما درگیری های پراکنده ادامه یافت. به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی پرتاب یک موشک از سوی حوثی ها در روز جمعه دو مجروح غیرنظامی به جای گذاشت. این نخستین پرتاب موشک شورشیان است که از سپتامبر تا کنون توسط ریاض تایید شده است.
مارتین گریفیتس، نماینده سازمان ملل متحد، هفته گذشته به یمن سفر کرد تا شورشیان را متقاعد سازد در گفتگوهایی که تاریخ آن مشخص نشده است، شرکت کنند.
مذاکرات در سوئد
روز پنجشنبه شورشیان گفتند به سوئد سفر خواهند کرد، چنانچه امنیت آن ها در خروج و بازگشت حفظ شود. دولت یمن نیز اعلام کرده که نمایندگان خود را به سوئد اعزام خواهد کرد.
آخرین گفتگوهای تحت نظارت سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر در ژنو با شکست مواجه شد، زیرا شورشیان به علت ترس از امنیت خود به ژنو نرفتند. اکنون یمن به دو قسمت تقسیم شده است، وفاداران به دولت که جنوب و بخش زیادی از مرکز را کنترل می کنند، در حالی که شورشیان صنعا و نیز شمال و بخش زیادی از غرب را در اختیار دارند.

پاسخی بگذارید