تاریخ: ۱۱:۵۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
یک ماه از تحریم ها گذشت نه ملت و نه اقتصاد ایران لرزه درنیامدند

صالح القزوینی

رای الیوم (انگلستان)


روز پنجم نوامبر یعنی روز اجرایی شدن تحریم ها آمد و روز چهارشنبه این هفته یک ماه از آن تاریخ می گذرد، اما نه اقتصاد ایران از کار افتاد و نه ملت ایران علیه نظام خود قیام کرد. صرف نظر از علل و عوامل شکست تلاش های دولت آمریکا در محقق ساختن هدف تحریم های اعمالی علیه ایران، این شکست حقیقت مهمی را بازتاب می دهد و آن این که ترامپ و تیم او از واقعیت ایران خبر ندارند. به این ترتیب که آن ها تصور کردند می توانند نظام را تغییر داده یا حداقل در موضع این کشور از طریق تحریم های اقتصادی تاثیر بگذارند و نمی دانند تهران مواضع خود را در قبال مسائل اصلی یعنی اسرائیل، برنامه هسته ای و توانمندی های موشکی اش تغییر نخواهد داد، حتی اگر دولت آمریکا موفق به اعمال محاصره اقتصادی شود.
ادعا نمی کنم تحریم های آمریکا به هیچ عنوان بر اقتصاد، ملت و نظام ایران تاثیر نداشته بلکه بازار شاهد افزایش قیمت ها در خصوص تمام کالاها بوده، همچنین ایرانی از این افزایش قیمت ها خشمگین هستند. به علاوه این که تحریم ها منجر به بروز برخی اختلافات میان مسئولان شده و روزی نیست که در رسانه ها یک مسئول یا نماینده پارلمان علیه عملکرد دولت در قبال تحریم ها انتقاد نکند، اما تمام این ها به سطحی نرسیده که باعث شود دولت آمریکا به هدف های خود یعنی فروپاشی اقتصادی و نظام و فعالیت مردم علیه حکومت برسد.
از برجسته ترین علل شکست تلاش های آمریکا تنوع اقتصادی ایران و تک بعدی نبودن آن است و همانگونه که آشکار است تحریم ها در درجه نخست نفت و درآمدهای ناشی از آن را هدف قرار داد. این در حالی است که ایران به صورت کامل تنها بر نفت اتکا ندارد بلکه فهرست طولانی از تولیدات داخلی دارد از جمله صنایع دستی به علاوه تولیدات کشاروزی و فلزات و معادن و تولیداتی مانند زعفران و فرش که کمتر رقیبی د این زمینه ها وجود دارد.
از دیگر علل شکست تلاش های آمریکا این است که ملت و نظام ایران در گذشته با چنین تحریم ها و چه بسا شدیدتر روبرو شده در نتیجه نظام و ملت تجربه های پیشینی دارند که می توانند برای عبور از تحریم ها آن ها را به کار گیرند.از علل دیگر موضع بین المللی و به ویژه موضع گیری اروپا نسبت به تحریم ها و به طور کلی توافق هسته ای است با وجود این که اروپا هیچ اقدامی در جهت جلوگیری از توقف صادرات نفت ایران اتخاذ نکرده، اما موضع این اتحادیه به نوبه خود به تضعیف تحریم ها منجر شد و تا حدودی به اقتصاد ایران اعتماد بخشیده است.
طبیعتا دولت گام های بسیاری در جهت حفظ اقتصاد برداشته از جمله فعالیت های دیپلماتیک و اقداماتی در جهت حمایت از پول ملی، کنترل قیمت ها در برابر ارز های خارجی و حمایت از تولیدات داخلی و کالاهای ایرانی و فروش نفت در بورس ویژه کشور.
بی تردید ترامپ امروزه روی تاثیر تدریجی تحریم ها بر اقتصاد و ملت ایران حساب می کند تا به سطحی برسد که ایران نتواند حتی یک بشکه نفت به خارج بفروشد و هم زمان تهران قدرت دستیابی به درآمدهای خود را در نتیجه صادارات نداشته باشد اما گستره وسیع ایران ،متعدد بودن همسایگان و رابطه محکمی که با برخی از آن ها دارد و نیز اعلام صریح رئیس جمهور روحانی درخصوص دور زدن تحریم ها به علت غیرقانونی بودشان، احتمال آغاز اجرایی شدن سازوکار مالی اروپا و احتمال توافق ایران با برخی کشورها برای مبادله کالا به کالا و دادوستد با ارز داخلی، تمام این ها موانعی در برابر تحقق اهداف آمریکا از تحریم ایران خواهد بود.

پاسخی بگذارید