تاریخ: ۹:۱۹ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
خون خاشقچی دامان بن سلمان را رها نمی کند!

سی ان ان

­پایگاه اینترنتی سی ان ان در گزارشی نوشت متن پیام های خاشقجی در اپلیکیشن پیان رسان واتس آپ سرنخ های بیشتری را درباره قتل وی ارائه می کند.
انتقاد جمال خاشقجی از عربستان سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور در پیام های او در رسانه های اجتماعی مشهود است.
این روزنامه نگار واشنگتن پست در بیش از چهارصد پیام در واتس آپ که برای یک سعودی در تبعید طی یک سال  قبل از کشته شدنش در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول فرستاده بود، محمد بن سلمان را یک “حیوان” توصیف کرد که همه چیز  حتی حامیان خود را در سر راهش می بلعد.
سی ان ان توانست به صورت انحصاری به مکاتبات بین خاشقجی و عمر عبدالعزیز فعال مستقر در مونترال کانادا دسترسی پیدا کند. این پیام ها از سوی عبدالعزیز به اشتراک گذاشته شدند که شامل صداهای ضبط شده، تصاویر و ویدئوهایی می شود که نشان دهنده مردی است که به سبب   گستاخی های شاهزاده جوان و قدرتمند این پادشاهی دچار مشکلاتی شده است.
خاشقجی در یکی از پیام هایی که در ماه مه -پس از آن که یک گروه از فعالان سعودی دستگیر شده بودند- ارسال  شده بود، نوشت: “او هر چه قربانیان بیشتری می گیرد باز هم بیشتر می خواهد قربانی بگیرد.” او همچنین نوشت: “اگر این سرکوب ها حتی به کسانی سرایت کند که از او استقبال می کنند، من متعجب نخواهم شد.”
این مکاتبات نشان دهنده طولانی شدن بحث شد و این دو در این مکاتبات در ارتباط با یک جنبش آنلاین مرتبط با جوانان برنامه ریزی کردند که می توانست سبب پاسخ گو دانسته شدن عربستان سعودی شود.

عبدالعزیز در یک مصاحبه با سی ان ان گفت: جمال بر این باور بود که محمد بن سلمان  خود مشکل است و او گفت باید جلوی این بچه را گرفت.
اما در ماه اوت، زمانی که او بر این باور بود مکاتبات آنها ممکن است از سوی مقامات سعودی ردیابی شود، احساس غم و اندوه بر خاشقجی غلبه کرد و او در یک پیام نوشت: ” خدا به ما کمک کند.” او دو ماه بعد کشته شد.
عبدالعزیز روز شنبه علیه یک شرکت اسرائیلی شکایت کرد که نرم افزاری را اختراع کرد که به باور او از آن برای هک کردن تلفن او استفاده شد. او در گفتگو با سی ان ان گفت: “هک شدن تلفن من نقش مهمی در اتفاقی داشت که برای جمال رخ داد. من واقعا متأسفم. این گناه مرا می کشد.”

-سیم کارت ها و حمایت مالی:
عبدالعزیز زمانی که در کانادا دانشجو بود، شروع به صحبت کردن علیه رژیم سعودی کرد.  انتقاد او از سیاست های دولت سبب شد او توجه مقامات سعودی را به خود جلب کند و مقامات سعودی بورسیه دانشگاهی او را قطع کردند. کانادا در سال دو هزار و چهارده به او پناهندگی داد  و او سه سال بعد اقامت دائم کانادا را دریافت کرد.  خاشقجی و عبدالعزیز طی اکتبر سال دو هزار و هفده و اوت سال دو هزار و هجده، طی مکاتبات  تقریبا روزانه  خود برای تشکیل یک ارتش الکترونیک برنامه ریزی کردند تا با جوانان در عربستان سعودی تعامل داشته باشند و با استفاده از جایگاه خاشقجی و سیصد و چهل هزار فالوور عبدالعزیر بیست و هفت ساله در توئیتر بتوانند سبب خنثی شدن تبلیغات دولت در رسانه های اجتماعی شوند.
این تهاجم دیجیتال  که به “زنبور سایبری” مشهور بود طی گفتگوهای اولیه آنها  در ارتباط با ایجاد یک پرتال برای مستند کردن نقض های حقوق بشر در عربستان سعودی و همچنین ابتکارعملی برای تولید فیلم های کوتاه برای توزیع در تلفن های همراه شکل گرفت.  عبدالعزیز گفت: ” ما پارلمان نداریم. ما تنها توئیتر داریم.” او افزود توئیتر همچنین سلاح قدرتمند دولت سعودی محسوب می شود. او خاطرنشان کرد: “توئیتر تنها ابزاری است که آنها از آن برای مبارزه و اشاعه شایعات خود استفاده می کنند. ما تحت حمله قرار گرفتیم.   ما هدف توهین قرار گرفتیم. ما بارها تهدید شدیم و تصمیم گرفتیم کاری انجام دهیم.”
طرح این دو شامل دو عنصر کلیدی می شد که عربستان سعودی ممکن بود آنها را اقدامات خصومت آمیز تلقی کند. عنصر نخست شامل ارسال سیم کارت های خارجی برای مخالفان در داخل عربستان سعودی میشد تا آنها بتوانند  بدو ن آن که تحت ردیابی قرار بگیرند مطالبی را در توئیتر قرار دهند.  عنصر دوم پول بود. به گفته عبدالعزیز، خاشقحی در ابتدا وعده  اختصاص سی هزار دلار را داد و گفت از افراد خیر نیز در این زمینه کمک می گیرد.
طی یک مکاتبه که تاریخ آن مربوط به ماه مه امسال است، عبدالعزیز برای خاشقجی نوشت: “من برای شما ایده هایی را در ارتباط با ارتش الکترونیک ارسال کردم. از طریق ایمیل.”
یک ماه بعد، یک پیام دیگر از سوی عبدالعزیز فرستاده شد که تأیید کننده انتقال پنج هزار دلاری بود که او دریافت کرد. خاشقجی با یک استیکر به او پاسخ داد. اما در اوایل ماه اوت، او می گوید پیام هایی را از سوی عربستان سعودی دریافت کرد که نشان می داد مقامات دولت از طرح آنلاین این دو اطلاع دارند. او خاشقجی را در جریان این موضوع قرار داد. خاشقجی در یک پیام از او پرسید: “آنها چگونه فهمیدند؟” عبدالعزیز پاسخ داد: “باید یک شکاف وجود داشته باشد.” خاشقجی سه دقیقه بعد پاسخ داد: “خدا به داد ما برسد.”
به گفته بیل مارکزاک محقق آزمایشگاه سیتیزن، این نرم افزار ابداع یک شرکت اسرائیلی به نام گروه ان اس او بود و به نیابت از دولت عربستان سعودی  کار گذاشته شده بود.
مارکزاک گفت دست کم دو مخالف سعودی دیگر نیز با ابزارهای ان اس او هدف قرار گرفتند: یک فعال به نام یحیی العسیری و یک کارمند که در فعالیت های عفو بین المللی در ارتباط با عربستان سعودی دخیل بود.
دانا اینگلتون معاون عفو بین الملل گفت کارشناسان بخش فن آوری این سازمان تلفن همراه این کارمند را مورد بررسی قرار دادند و تأیید کردند که او با یک نرم افزار جاسوسی هدف قرار گرفته است. اینگلتون گفت  عفو بین المللی در حال حاضر در تلاش برای کشف منابع احتمالی علیه گروه ان اس او است و هفته گذشته نامه ای را برای وزارت دفاع (جنگ) اسرائیل ارسال کرد و خواستار لغو مجوز فعالیت های صادراتی این گروه شد.
روز یکشنبه، وکلای عبدالعزیز در تل آویو شکایتی را ارائه و ادعا کردند ان اس او با فروش نرم افزار خود به رژیم های سرکوبگر و از آنجایی که می دانست از آن برای نقض حقوق بشر استفاده می شود،  قوانین بین المللی را نقض کرده است. علا مهجنا وکیلی که در تل آویو مستقر است و برای عبدالعزیز کار می کند، گفت: “ان اس او را باید تحت پیگرد قرار داد تا بتوان از  جان مخالفان سیاسی، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشری محافظت کرد.”
این شکایت در پی یک شکایت دیگر در اسرائیل و قبرس از سوی شهروندان در مکزیک و قطر تنظیم شد.
گروه ان اس او با صدور بیانیه ای اعلام کرد فن آوری های این شرکت به دولت برای مبارزه با جرایم کمک می کند و به طور کامل از سوی دولت اسرائیل مورد بررسی قرار گرفته و به آن مجوز داده می شود. در این بیانیه آمده است: “محصولات ما پیشینه طولانی از کمک به دولت ها در ممانعت از انجام بمب گذاری های انتحاری، متوقف کردن قاچاق چیان مواد مخدر و قاچاقچیان جنسی دارند و به بازگرداندن ایمن قربانیان آدم ربایی ها کمک می کنند.”  این بیانیه می افزاید: “اگر موردی در ارتباط با سوء استفاده وجود داشته باشد، ما درباره آن تحقیق می کنیم و اقدامات مناسب را انجام می دهیم از جمله تعلیق یا لغو قرارداد.”
این حقیقت که تلفن همراه عبدالعزیز به یک نرم افزار جاسوسی آلوده شده بود نشان می دهد که مقامات سعودی توانستند چهارصد پیام مبادله شده بین عبدالعزیز و خاشقجی را در آن دوره مشاهده کنند.
این پیام ها نشان می دهند خاشقجی  به شدت در ارتباط با سرنوشت کشورش با تحکیم قدرت محمد به سلمان نگران بود.
خاشقجی درباره بن سلمان نوشت: “او زور و سرکوب را دوست دارد  اما این مستبد منطق ندارد.”
چنین مکالماتی را می توان در عربستان سعودی خیانت تلقی کرد، کشوری که یکی از بدترین پیشینه ها را در جهان در ارتباط با آزادی بیان دارد. در اقدامی که نشانه نگرانی خاشقجی و عبدالعزیز در ارتباط با امنیتشان در تبعید است، آنها برای مکاتبات خود از واتس آپ، پیام های صوتی و دیگر رسانه های رمز گذاری شده همانند تلگرام و سیگنال استفاده می کردند.
ماه مه گذشته، عبدالعزیز اعلام کرد دو مزدور دولت سعودی خواستار ملاقات با او در مونترال شدند. او با این دیدار موافقت کرد و می گوید به طور مخفیانه ده ساعت مکالمه رد و بدل شده را طی پنج روز ضبط کرد.  او این نوارهای صوتی را در اختیار سی ان ان قرار داد.
این مردان که به عربی صحبت می کنند تنها به عنوان عبدالله و مالک شناخته می شوند و به عبدالعزیز می گویند به دستور خود محمد بن سلمان به آنجا آمده اند و مجراهای معمول همانند وزارت امنیت را دور زده اند.  یکی از آنها می گوید: “ما با یک پیام از سوی محمد بن سلمان و تضمین های او برای شما نزد تو آمده ایم.”
این نوار صوتی قابل توجه است زیرا عربستان سعودی همواره ادعا کرده است ولیعهد سعودی ارتباطی با توطئه ها همانند مرگ خاشقجی ندارد.

پاسخی بگذارید