تاریخ: ۱۴:۵۷ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
منافع قدرتهای بزرگ  بر ارزش های حقوق بشری مقدم است

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

با اشاره به اینکه  پول و  منافع قدرتهای بزرگ  بر ارزش های حقوق بشری مقدم است؛  نوشت ولیعهد سعودی توانست با پول دهان همه رهبران جهان را ببندد و با خیال آسوده در نشست کشورهای عضو گروه ۲۰ در آرژانتین شرکت کند.
­نشست گروه بیست بزرگ ترین آزمون برای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بود زیرا این نخستین حضور او در یک نشست بین المللی و در این سطح و در میان بزرگ ترین رهبران جهان از زمان ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری کشورش در استانبول بود که تقریبا دو ماه قبل رخ داد و برخی انگشت اتهام خود را به سوی بن سلمان نشانه رفتند و او را به آگاهی از این توطئه و دست داشتن در آن متهم کردند.
نظرها درباره جایگاه بن سلمان و دیدگاه رهبران جهان نسبت به او متفاوت است. خبرگزاری جهانی رویترز می گوید او منزوی شده است و بیشتر رهبران جهان نادیده اش گرفتند و از دست دادن با او هنگام گرفتن عکس دسته جمعی از شرکت کنندگان در نشست خودداری کردند چنان که او به عنوان آخرین نفر در صف دوم ایستاد و اضطراب در چهره اش نمایان بود. اما خبرگزاری فرانسه عقیده ای کاملا عکس دارد و  بن سلمان را ”ستاره“ نشست توصیف می کند چنان که دوربین همه رسانه ها به سمت او بود. این خبرگزاری نوشت  آن طور که برخی تحلیل گران پیش بینی می کردند او مطرود نبود و با حدود دوازده رهبر جهان دیدار کرد. دادستان آرژانتین هم با وجود درخواست سازمان های حقوق بشری از جمله دیده بان حقوق بشر هیچ تحقیقاتی از او به سبب نقشش در ترور خاشقجی و جنایات جنگی در یمن به عمل نیاورد و او همان طور که وارد آرژانتین شده بود از آن خارج شد.
بیشتر رهبرانی که با بن سلمان دست دادند با او پشت درهای بسته نیز ملاقات کردند. داریم درباره رهبران کشورهای بزرگی مانند چین و هند و کره جنوبی و انگلیس و فرانسه و کانادا و مکزیک صحبت می کنیم که برخی از آنها بر روابط تجاری تمرکز کردند و برخی دیگر مانند ترزا می نخست وزیر انگلیس خواستار حمایت از مذاکرات یمن و همکاری بن سلمان با محققان ترکیه ای  در قضیه خاشقجی شدند تا روند تحقیقات شفاف تر شود. اما امانوئل مکرون پا را از این فراتر گذاشت و خواستار تحقیقات بین المللی برای تعیین هویت قاتلان و معرفی آنها به پیشگاه عدالت شد.
اخبار و تصاویری از دیدار دو طرف به بیرون درز کرده است که رئیس جمهور فرانسه در آن از نگرانی خود خبر داد و ولیعهد سعودی را به گوش نکردن به حرفهای خود متهم کرد هرچند بن سلمان این اخبار را تکذیب می کند. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هم که کشورش روابط تنش آلودی با عربستان دارد به همه جرأت داد و پرونده قطور نقض حقوق بشر در عربستان را گشود تا دوباره قضیه فعالان مدنی بازداشت شده را در کنار قضیه ترور خاشقجی مطرح کند.
صحنه دست دادن گرم بن سلمان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در حاشیه نشست گروه بیست در صدر اخبار همه تلویزیون های جهان و شبکه های اجتماعی قرار گرفت و عده ای از ناظران معتقدند پوتین با این کار قصد داشت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را خشمگین کند که گفت وگوها و خنده های آن دو را با نگرانی زیاد و خشمی آشکار زیر نظر داشت به ویژه آن که خودش بنا بر بیانیه رسمی آمریکا از هرگونه دیدار رسمی با ولیعهد سعودی خودداری و به یک شوخی متقابل در دیداری گذرا بسنده کرد.
پوتین که ترامپ دیدار از پیش برنامه ریزی شده خود با او در حاشیه نشست گروه بیست را به سبب بحران اوکراین لغو کرده بود، با شیوه ای بسیار زیرکانه به رئیس جمهور آمریکا واکنش نشان داد و با استفاده از شرایط سختی که ولیعهد سعودی در آن به سر می برد تلاش کرد او را هرچند به صورت جزئی از متحد تاریخی خود یعنی آمریکا دور کند و با استقبال و مصافحه گرم، با او برای تمدید کاهش تولید نفت به توافق برسد، توافقی که در نشست شش ماه قبل در الجزایر بین وزرای نفت اوپک و روسیه حاصل شده بود. مهمتر آن که دو طرف بر سفر رئیس جمهور سوریه در اوایل سال آینده به ریاض توافق کردند که احتمالا پاداش این اقدام قراردادهای تجاری و سرمایه گذاری و معاملات بزرگ طی آن سفر خواهد بود.
بی شک بن سلمان بعد از اعتراف رسمی حکومتش به قتل خاشقجی و مثله کردن جسدش ، بخش بزرگی از دیوار انزوای اطراف خود و کشورش و نیز جنجال رسانه ای گسترده ای را که در پی این جنایت رخ داد و تاثیر منفی بر چهره او و عربستان در همه جهان داشت شکست اما هنوز راه درازی برای اصلاح این چهره باید طی کند تا آن را به شکلی طبیعی در خانواده بین المللی جا زند.

پاسخی بگذارید