تاریخ: ۱۳:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۰۹
از سرگیری واردات نفت خام ایران به ژاپن از ماه ژانویه سال آینده

با توجه به اینکه آمریکا معافیت موقت ژاپن از تحریم های نفتی ایران را تایید کرد ، پیش بینی می شود شرکت های نفتی داخل کشور ژاپن واردات نفت خام از ایران را از اوایل سال جاری به شکل جدی از سر گیرند. اما با این حال معافیت موقت ژاپن از تحریم های نفتی ایران صد و هشتاد روزه است و چنانچه این معافیت تمدید نگردد ، ممکن است واردات نفت ژاپن از ایران بار دیگر متوقف شود.
تحریم نفتی آمریکا علیه ایران از روز پنجم ماه نوامبر سال جاری به اجراء‌ در آمد. اما از آنجا که حمل و نقل نفت خام و تسویه حساب بانکی زمان بر است ، شرکت های نفت ژاپن از ماه اکتبر واردات نفت خام از ایران را متوقف کردند. این در حالی است آمریکا اواخر ماه اکتبر هشت کشور از جمله ژاپن را از تحریم واردات نفت خام از ایران معاف کرد. تسوکی اوکا تاکاشی ، رییس اتحادیه شرکت های نفت ژاپن ، در مصاحبه مطبوعاتی روز بیست و هفتم ماه جاری ضمن قدردانی از دولت ژاپن به جهت مذاکره مداوم با دولت آمریکا برای معافیت از تحریم های نفتی ایران ، در خصوص زمان از سرگیری واردات نفت خام از ایران اظهار داشت:« به احتمال قوی از اواخر ماه دسامبر واردات نفت خام از ایران از سر گرفته خواهد شد. ولی ما بر روی ماه ژانویه و برای مدت سه ماه تمرکز کردیم و بدین ترتیب طبیعی است که هر شرکتی قرارداد با ایران را برای مدت کوتاه تنظیم خواهد کرد. »‌
افزون بر این ، رییس اتحادیه شرکت های نفت ژاپن با تاکید دوباره بر این نکته که:« ایران یکی از کشورهای مهم برای تامین نفت خام ژاپن به شمار می آید. » دیدگاهی را نشان داده است دایر بر اینکه از دولت ژاپن تمدید معافیت تحریم های نفتی ایران را درخواست خواهد کرد.

پاسخی بگذارید