تاریخ: ۸:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۰۸
در ایران، علاقه به روسیه افزایش می یابد

در عرصه اعمال تحریم های امریکایی، محبوبیت زبان روسی در ایران افزایش می یابد
در پی وخیم تر شدن روابط با امریکا و تحکیم همکاری ها با روسیه، در میان شهروندان ایرانی محبوبیت زبان روسی افزایش یافته است. در سال ٢٠١٨ میلادی، در کنکور ورودی دانشگاه های ایران، در هر دانشگاهی که دارای رشته زبان روسی بود، ١٠ نفر پذیرش شدند. گفتنی است که سالانه، تعداد ایرانی هایی خواهان ورود به دانشگاه های روسی هستند، در حال افزایش است و رشته مورد دلخواه آنان رشته های پزشکی است. در گروه زبان روسی دانشگاه تربیت مدرس به نشریه «ایزوستیا» گفتند که به احتمال زیاد، در سال ٢٠٢١ میلادی، نخستین کتاب درسی زبان روسی برای مدارس انتشار خواهد یافت.
گفتنی است که طی سال های اخیر، در میان مردم ایران و به ویژه، جوانان علاقه به روسیه و زبان روسی افزایش یافته است. در اصل، کسانی زبان روسی را انتخاب می کنند که می خواهند در دانشگاه های روسیه ادامه تحصیل دهند. می بایست خاطر نشان کرد که علت موفقیت زبان روسی به خاطر روابط سیاسی خوب میان دو کشور می باشد. در سال جاری، ٥٤٠ نفر برای ورود به دانشگاه های روسیه درخواست دادند. بیشتر آنان خواهان ورود به رشته های پزشکی هستند. در حال حاضر، در ایران مدارک اکثریت دانشگاه های روسیه به رسمیت شناخته می شود. البته، می بایست خاطر نشان کرد که شش دانشگاه روسیه مورد تائید وزارت علوم ایران است.
میریلا احمدی، مدیر گروه زبان روسی در دانشگاه تربیت مدرس، خاطر نشان می کند که محبوبیت زبان پوشکین در ایران به خاطر کتاب ها و شعرهای او است. به گفته او، اگرچه، زبان روسی زبان آسانی نیست، اما در ایران زبان بسیار محبوبی بشمار می رود. به ویژه، در مناطق شمالی و استان های های آذربایجان، گیلان و مازندران. خانم احمدی گفت: «در ایران تعداد کسانی که زبان انگلیسی مسلط هستند، بسیار زیاد است. در بازار کار ایران، نیاز به افراد مسلط به زبان روسی بسیار زیاد است. بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته در ایران به عنوان مترجم، استاد و کارمندان مراکز دیپلماتیک وارد بازار کار می شوند».
در ماه آوریل، سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش ایران، اعلام کرد که ایران امکان آموزش زبان روسی در مدارس ایران به عنوان زبان دوم را بررسی می کند. قرار است، در برخی از مدارس آموزش زبان روسی به صورت آزمایشی آغاز شود و در صورتی که این طرح موفقیت آمیز باشد، زبان روسی در تمامی مدارس ایران آموزش داده خواهد شد. در حال حاضر، مولفان در حال تدوین کتاب های آموزشی زبان روسی در ایران هستند. به احتمال زیاد، طی سه سال آینده، کتاب های آموزشی منتشر خواهند شد. می بایست خاطر نشان کرد که اگر دولت ایران با آموزش زبان روسی به عنوان زبان دوم در مدارس کشور موافقت کند، ایران به بزرگ ترین کشور در خاور نزدیک تبدیل خواهد شد که در آن، زبان روسی آموزش داده می شود. از سال ٢٠١٣ میلادی، ابتکار عمل مشابهی در سوریه اتخاذ شد و در سال آینده، انتظار می رود که در مدارس این کشور آموزش زبان روسی آغاز شود و دانش آموزان زبان پوشکین و یسنین را آموزش ببینند.

پاسخی بگذارید