تاریخ: ۱۱:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
دوستان به نفت نیاز دارند: تصحیح تحریم های امریکا علیه ایران

رافائل فخرالدین اف

گازتارو (روسیه)


بولتون: امریکا نمی خواهد با اعمال تحریم ها علیه ایران، به دوستانش ضربه وارد کند
جان بولتون، مشاور رئیس جمهور امریکا در امور امنیت ملی، وعده داده است که به رغم نیت امریکا برای ممانعت از صادرات مواد انرژی زا از ایران، برای متحدان و یارانش که به نفت ایران وابسته هستند، دشواری ایجاد نخواهد کرد. در این میان، خبر رسیده است که شرکت های نفتی چینی از ماه نوامبر، واردات نفت از ایران را قطع کرده اند. بعد از ٤ ماه نوامبر، امریکا قصد دارد، علیه تمامی کشورهایی که از نفت ایران چشم پوشی نکرده اند، تحریم هایی را اعمال کند. به گفته جان بولتون، «هدف امریکا توقف صادرات نفتی ایران است. اما، مشخص است که برخی از کشورها به خرید نفت از ایران ادامه می دهند. امریکا برای رسیدن به این هدف خود بدون ضربه وارد کردن به دوستان و یارانش تلاش خواهد کرد».
ایگور آنانسکیخ، معاون اول رئیس کمیته دومای دولتی روسیه در امور انرژی، در رابطه با این سخنان جان بولتون گفت: «البته که امریکا به دنبال قطع کامل صادرات نفتی ایران است، اما، امریکایی ها می دانند که اروپا از تحریم های آنان حمایت نمی کند. می بایست خاطر نشان کرد که سیاست امریکا به شدت به وضعیت اقتصادی اش وابسته است. اقدامات امریکا فقط در راستای توسعه کشور است».
در روزهای اخیر، نشریه «وال استریت ژورنال» با استناد بر منابع خود خبر داد که در ماه نوامبر، شرکت های نفتی چینی China National Petroleum Corp. و China Petrochemical Corp. از واردات نفت از ایران امتناع کرده اند. گفتنی است که بانک Kunlun که صاحب شرکت CNPC است نیز از ٤ ماه نوامبر، به همکاری های متقابل خود با ایران پایان می دهد. براساس گزارشات رسمی چین، در سال ٢٠١٦ میلادی، حجم صادرات چین به ایران ١٦,٤ میلیارد دلار بوده است. در همان سال، حجم واردات از ایران به چین نیز ١٤.٨ میلیارد دلار بوده است که بخش اعظم آن را واردات نفتی شامل می شود. انتظار می رود که بعد از ٤ ماه نوامبر، امریکا آن دست از کشورهایی را که از واردات نفتی ایران چشم پوشی نمی کنند، تحریم کند.
استیون مونچین، وزیر خزانه داری امریکا، اعلام کرده که واشنگتن با مدیران سیستم سوئیفت در بلژیک پیرامون قطع دسترسی ایران به این سیستم مذاکره کرده است. به گفته وی، وزارت خزانه داری امریکا بانک هایی را تعیین خواهد کرد که برای ارائه کمک های بشر دوستانه به ایران به سیستم مالی با ایران دسترسی داشته باشند.
در این زمینه، ماریا زاخاروا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه، اعلام کرده که مسکو تحریم های جدید امریکا علیه ایران را غیر قانونی و غیر منطقی می داند. او خاطر نشان کرد که روسیه برای به حداقل رساندن تاثیرات این تحریم ها بر روابط اقتصادی مسکو با تهران تلاش خواهد کرد. در این میان، در دولت ترامپ از آن بیم دارند که روسیه با دور زدن تحریم های نفتی واشنگتن با کمک فروش نفت ایران به عنوان نفت داخلی خود، به ایران کمک کند.

پاسخی بگذارید