تاریخ: ۱۰:۰۲ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
تولید انبوه جنگنده کوثر برای رویارویی با سلطه گری آمریکا

لیدیا میسنیک

گازتارو (روسیه)


در ایران، تولید و ساخت هواپیماهای جنگنده کوثر آغاز شده است که به طور کامل، در داخل کشور طراحی شده است. به گفته امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، تولید این هواپیما نمادی از رویارویی با سلطه گری امریکا است. در این میان، حاتمی اشاره کرده که تهران قصد ندارد، به کشوری حمله کند و این مشی اتخاذی فقط برای مقابله و دفاع از کشور است.
شبکه تلویزیونی «پرس تی وی» ایران سخنان وزیر دفاع ایران را چنین نقل قول کرد: «به زودی، تولید تعداد لازم از این نوع هواپیمای جنگنده آغاز خواهد شد و این هواپیماها در اختیار نیروی هوایی قرار خواهند گرفت». این وزیر یادآور شد که روز ٣ ماه نوامبر، روز مبارزه با استکبار جهانی است. در این روز، در کشور میتینگ هایی برگزار می شود که در آن، شرکت کنندگان اعتراض خود را علیه سیاست واشنگتن بیان می کنند. این اقدام در رابطه با سالگرد تصرف سفارت امریکا در تهران در سال ١٩٧٩ میلادی، می باشد. حاتمی گفت که صنعت تدافعی ایران با کمک متخصصان و نیروهای نظامی موفق شده است، با رویارویی های امریکا مقابله کند و پیامدهای تحریم ها را در عرصه های گوناگون و از جمله، صنعت هوا و فضا کاهش دهد.
به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، هواپیمای جنگنده کوثر دارای دو مدل دو سرنشینه و تک سرنشینه است و اولین هواپیمای تماما ساخته شده توسط ایران است. کارشناسان نظامی این هواپیما را به دلیل دارا بودن ابزارهای دیجیتال، نسخه ارتقاء یافته هواپیمای جنگنده اف – ٥ می دانند. برای نخستین بار در ماه اگوست سال جاری و در مراسم روز صنعت دفاعی ایران، از این هواپیمای جنگنده رونمایی شد. گفتنی است که تاکنون، نیروی هوایی ایران در موقعیت دشواری برای تولید قرار داشته است، اما به رغم آن، فعالانه، در جنگ ایران و عراق در سال های ١٩٨٨ – ١٩٨٠ میلادی شرکت داشته است. بعد از پایان جنگ، ایران تدابیری را در راستای تحکیم نیروی هوایی خود اتخاذ کرد. در این زمینه، اتحاد جماهیر شوروی سابق کمک چشمگیری به ایران کرده است و هواپیماهای جنگنده میگ – ٢٩ و سوخوی – ٢٤ را در اختیار ایران قرار داد. ایران بخشی از ناوگان هوایی خود را نیز با تولیدات چینی تکمیل کرده است. چین چندین فروند هواپیمای جنگنده اف – ٧ را به ایران فروخته است.
در حال حاضر، روسیه و ایران در عرصه نظامی با یکدیگر همکاری می کنند. در سال گذشته، نمایشگاه بین المللی ماکس- ٢٠١٧ میلادی در ژوکوفسکی به نخستین نمایشگاهی تبدیل شد که در آن، ایران به خاطر لغو تحریم های بین المللی شرکت داشت. از تحریم های سازمان ملل متحد علیه تهران که در سال ٢٠٠٧ میلادی اعمال شد، سخن در میان است. این تحریم ها شامل ممنوعیت صادرات هر گونه تسلیحات از این کشور و همچنین، واردات تسلیحات به ایران بود. در مجموع، در این نمایشگاه، بیش از ١٥ شرکت ایرانی شرکت داشتند که در عرصه تکنیک هوایی – هلیکوپتر، هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای جنگنده فعالیت دارند.

(Visited 186 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید