تاریخ: ۱۰:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
آیا تحریم های آمریکا علیه ایران موجب بازتولید «انقلابیون» در این کشور می شود؟

نجاح محمدعلی

القدس العربی (انگلستان)


شاید همزمانی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با سالروز حمله «دانشجویان پیرو خط امام» به سفارت آمریکا در تهران در چهارم نوامبر ١٩٧٩ و بازداشت ٥٤ دیپلمات آمریکایی به مدت ٤٤٤ روز در سفارت، تصادفی نباشد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این تاریخ را برای اعمال تحریم های نفتی علیه ایران که به گفته وی شدید است انتخاب کرده است. این درحالیست که اکثر دانشجویان انقلابی، اکنون اصلاح طلب شده اند و از سرسخت ترین طرفداران عادی سازی روابط با آمریکا هستند.
تحریم های جدید آمریکا باعث تضعیف جناح اصلاح طلب طرفدار حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو ایران می شود. هر چند که این تحریم ها این بار یک جانبه است و از حمایت های بین المللی بویژه حمایت کشورهای اروپایی هم پیمان واشنگتن برخوردار نیست. این کشورها نه تنها مخالف اعمال تحریم ها علیه ایران هستند که همچنان به توافقنامه هسته ای امضاء شده در ژوئیه ٢٠١٥ برجام پایبند است، بلکه به نقض آن می پردازند و ساز و کارهایی ایجاد می کنند که به ایران اجازه می دهد از پیامدهای منفی تحریم ها عبور کند.
حسن روحانی رئیس جمهور ایران و بسیاری از کارشناسان جهان معتقدند واشنگتن در اعمال تحریم های نفتی که به گفته آنها در نهایت شکست خواهد خورد، با مشکل مواجه خواهد شد و مقامات آمریکایی که اکثر آنها همچون جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا افراطی هستند نیز به شکست تحریم های آمریکا اقرار می کنند به طوری که خبرگزاری بلومبرگ روز جمعه به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد: حکومت این کشور با ادامه خرید نفت ایران توسط هشت کشور جهان از جمله کره جنوبی، ژاپن و هند پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران از روز دوشنبه، موافقت کرده است.
ژاپن و کره جنوبی که پنج درصد از نفت ایران را وارد می کنند، از ترامپ خواسته بودند از تحریم های نفتی آمریکا مستثنی شوند. این درحالیست که از ٩٥ درصد باقیمانده، ٣٥ درصد به چین، ٣٣ درصد به هند و ٢٠ درصد به اتحادیه اروپا تعلق می گیرد و هفت درصد آن به ترکیه صادر می شود و همه این کشورها با اجرای تحریم های آمریکا مخالفت کرده اند و خرید و فروش نفت به جای دلار با یوان صورت می گیرد و همین مسئله مانع اجرای تحریم ها می شود.
هر ساله مراسمی به مناسبت سالگرد اشغال سفارت آمریکا در ایران برگزار می شود که البته در چند سال گذشته از اهمیت این مراسم ها کاسته شده بود، اما امسال انتظار می رود تحریم های جدید آمریکا «طعم انقلابی جدیدی» به این مراسم ببخشد و بحث و جدل هایی را که از زمان پایان جنگ ایران و عراق در سال ١٩٨٨ درباره اهمیت انتقال ایران از ماهیت انقلابی به ماهیت یک کشور عادی وجود داشت، تحت الشعاع قرار دهد.
پس از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از برجام در هشتم ماه مه و از سرگیری تحریم ها، تهران بار دیگر گفتمان انقلابی خود را تشدید کره است و روحانی و بسیاری از طرفداران اصلاح طلب و اصولگرای میانه رو و بسیاری از دانشجویانی که در زمان یورش به سفارت آمریکا وجود نداشتند در جستجوی ادبیات آن دوره هستند.

(Visited 95 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید