تاریخ: ۱۰:۳۶ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تلاش اتحاديه اروپا براي دور زدن تحريم هاي آمريکا

 تلويزيون سوييس

اتحاديه اروپا براي اينکه پس از اعمال تحريم هاي آمريکا عليه ايران نيز بازهم بتواند با اين کشور تجارت داشته باشد يک پلات فرم تجاري را مي خواهد بوجود آورد که جزئيات آن به شرح زير هستند:
موضوع از چه قرار است: آمريکا روز گذشته مرحله دوم تحريم هاي پيش از عقد قرارداد اتمي با ايران را مجددا عليه اين کشور احيا نمود. اين تحريم ها بيشتر متوجه صدور نفت، بانک ها و موسسات مالي و همچنين عليه شرکت هاي کشورهاي ديگر که اين تحريم ها را نقض کنند مي باشد. هر شرکتي که از روز گذشته که مرحله دوم تحريم هاي آمريکا عليه ايران اعمال گرديده بازهم با ايران تجارت بکند ديگر نخواهد توانست با آمريکا تجارت داشته باشد و ضمنا معاملات دلاري با ايران هم اصلا ديگر ممکن نيست. اين درحاليست که بيشترين معاملات در جهان امروز با ارز دلار صورت مي گيرد.
تلاش هاي اتحاديه اروپا: چگونه اروپا مي تواند کماکان با ايران تجارت بکند بدون آنکه شامل تحريم هاي آمريکا نشود؟ فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در سپتامبر گذشته در حاشيه اجلاس سران مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک اعلام نمود قرار است يک پلات فرم تجاري در خاک اروپا ايجاد شود. اوليور واشنگتن کارشناس امور اروپا در راديو و تلويزيون سوييس اين ايده را اينگونه تشريح مي کند: اگر هيچ رفت و آمد مالي دلاري بين ايران اروپا وجود نداشته باشد، آمريکا نمي تواند کاري عليه آنها انجام دهد».
يک مثال در زمينه نقل و انتقال ارزي:اين کارشناس امور اروپا تاکيد مي کند ما در يک سو ايران را داريم که مي خواهد نفت خود را بفروشد و از آن سو هم شرکت هاي فرانسوي که مي خواهند نفت خريداري کنند. در وضعيت عادي، شرکت فرانسوي خريدار نفت ايران، قيمت آنرا به دلار به ايران حواله مي کند. ولي از امروز به بعد قرار است پول اين نفت در اين پلات فرم تجاري واريز شود که البته اين پول متعلق به ايران مي باشد ولي در اين پلات فرم ذخيره مي شود. بطور مثال اگر ايران بخواهد از ايتاليا دستگاهي خريداري نمايد ، شرکت فروشنده دستگاه مزبور در ايتاليا پول خود را از اين پلات فرم برداشت مي کند.
تاخير در عملي شدن: اين پروژه از سوي اتحاديه اعلام شده و از سوي چين و روسيه هم مورد حمايت قرار گرفته است. ابتدا قرار بود که پلات فرم مزبور درست با اعمال مرحله دوم تحريم هاي آمريکا کار خود را آغاز کند ولي اتحاديه اروپا هنوز به آن مرحله نرسيده است. اتحاديه ابتدا وقت براي پرداختن به اين کار را بخاطر موضوعات مهمتر نداشت و ضمنا پاره اي سئوالات بود که پاسخي هنوز براي آنها پيدا نشده که بطور مثال مي توان به اين موضوع اشاره کرد که اين پلات فرم در کجا مستقر شود. بسياري از کشورهاي عضو اتحاديه نمي خواهند که اين پلات فرم در خاک کشورشان مستقر شود زيرا بر اين باورند که در صورت استقرار آن به احتمال زياد با تحريم هاي آمريکا روبرو خواهند شد.
بازهم يک زمينه حمله باقي مي ماند: اگر در آينده از طريق همين پلات فرم ايجاد شده توسط اتحاديه تجارت با ايران صورت گيرد، بنابراين، مشکل دلار حل خواهد شد.

(Visited 60 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید