تاریخ: ۱۶:۳۶ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
هشدار پنتاگون درباره ظهور مجدد داعش در عراق و سوریه

لارا سلیگمان

 فارن پالسی

دفتر بازرسی کل وزارت دفاع آمریکا در تازه ترین گزارش خود هشدار داده است شرایط برای ظهور مجدد داعش در عراق و سوریه مناسب به نظر می رسد.
دفتر بازرسی کل وزارت دفاع آمریکا در گزارش خود که روز پنجم نوامبر منتشر شد, هشدار داده است داعش در سال ۲۰۱۴ بخش اعظم نواحی تحت کنترل خود را در عراق و سوریه از دست داد. ولی در صورت عدم بهبود شرایط امنیتی و ثبات در این دو کشور ,  این گروه تروریستی می تواند بار دیگر احیا شود.
این گزارش در حالی منتشر می شود که خبرها از تجدید خشونتها میان ترکیه و نیروهای شبه نظامی یگانهای مدافع خلق کرد (YPG) در نواحی شمالی سوریه حکایت دارد. آمریکا و ترکیه در چارچوب تلاش برای کاستن از تنش بر سر اجرای عملیات مشترک گشت زنی در منبج در کرانه غربی رود فرات به توافق رسیدند. ولی همزمان با آغاز عملیات گشت زنی, ترکیه هفته گذشته اعلام کرد درگیری هایی جدید با کردها در آن سوی رود فرات روی داده است.
جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا و ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا دوم نوامبر تلفنی با همتایان ترکیه ای خود درباره اوضاع سوریه و عملیات گشت زنی در منطقه گفتگو کردند.
در گزارش دفتر بازرسی کل پنتاگون آمده است خشونتهای اخیر می تواند موجب ظهور مجدد داعش در منطقه شود. زیرا با وجودی که داعش بخش اعظم مناطق تحت کنترل خود را در عراق از دست داده, موفق شده است تا به صورت گروهی زیر زمینی به فعالیت های مخفی خود در منطقه ادامه دهد.
این گزارش که بازه زمانی اول ژوییه تا ۳۰ سپتامبر را پوشش می دهد, می افزاید در سوریه نیز داعش حدود ۹۹ درصد از اراضی تحت کنترل خود را از دست داده ولی در قالب نیروهای موسوم به نیروهای چندگانه به فعالیت ادامه می دهد. چون از آنجایی که بسیاری از اعضای داعش از اتباع سوریه و عراق هستند, می توانند به راحتی به صورت زیرزمینی و مخفیانه در قالب نیروهای شورشی وارد عمل شوند.
در این گزارش همچنین با اشاره به این موضوع که ایا حضور نیروهای آمریکایی در عراق در دراز مدت ضروری خواهد بود یا خیر, آمده است اینکه نیروهای امنیتی عراق از توان کافی برای مقابله با داعش بدون حمایت (به اصطلاح) ائتلاف بهره مند شوند ، ممکن است به سالها و شاید دهه ها زمان نیاز داشته باشد. برخی از مقامات آمریکایی نیز تاکید دارند تا زمانی که نیروهای ایرانی و گروه های نیابتی آنها در منطقه حضور دارند نیروهای آمریکایی باید در عراق باقی بمانند.
در این گزارش تاکید شده است در هر حال تلاش های بشردوستانه در حمایت و اسکان آوارگان هم در سوریه و هم در عراق با موانعی روبرو شده است که از جمله آن می توان به تنش های فرقه ای و مهمات و موادمنفجره باقیمانده در منطقه در طول سالیان جنگ اشاره کرد.
در گزارش جداگانه دفتر کل بازرسی پنتاگون همچنین به موضوع فعالیت داعش در کشور فیلیپین می پردازد. از زمان محاصره شهر ماراوی در این کشور شاخه داعش در فیلیپین هیچ رهبری واحد و ساختار فرماندهی منسجم ندارد. ولی گروه  هایی از داعش در این کشور همچنان به صورت پراکنده دست به حملات خشونت آمیز و اجرای حملات انتحاری می زنند. به گفته مقامات آمریکایی, حدود ۵۰۰ جنگجوی داعش در فیلیپین فعال هستند.

(Visited 68 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید