تاریخ: ۱۶:۳۱ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
به درد و رنج یمن پایان دهید

روزنامه نیویورک تایمز  (آمریکا)

اگرچه در ماجرای قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی مسائل زیادی نهفته مانده است، اما این اندازه روشن شده است که حاکمان عربستان سعودی بیرحم هستند و نمی توان به آنها اعتماد یا سخنان آنها را باور کرد. اکنون زمان آن است که در جنگ ظالمانه پادشاهی سعودی در یمن این واقعیات را ببینیم و به آنها اذعان کنیم. دولت ترامپ با فشارهای اطراف ناچار شد خواستار آتش بس شود اما به نظر می رسد این اقدام فقط باعث تشدید جنگ شد. آمریکا، انگلیس و سایر کشورهایی که حمله سعودی ها به یمن با وجود آنها امکان پذیر شد می توانند و باید خواستار توقف سریع این خونریزی شوند.
محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که عملا حاکم این کشور است، با دروغ هایی که درباره چگونگی مرگ خاشقجی گفت چهره واقعی خود را برملا کرد، اگرچه این آدمکش های وی بودند که خاشقجی را در کنسولگری سعودی در استانبول خفه و سپس بدنش را قطعه قطعه کردند.
این روزنامه (نیویورک تایمز) هم که از این جنایت به خشم آمده بود گزارشی جانسوز به همراه عکسهایی ناراحت کننده از قتلگاه های یمن منتشر کرد؛ جنگی که شاهزاده محمد آن را با حملات هوایی و بمباران های جنایتکارانه با استفاده از سلاح هایی که عمدتا از آمریکا دریافت کرده بود آغاز کرد. اکنون چشمان از حدقه بیرون زده دختربچه یمنی مظهر درگیری های فرقه ای و قبیله ای است که فقیرترین کشور عربی را به کابوسی انسانی تبدیل کرده است. اندکی پس از آنکه این عکس گرفته شد، امل حسین دخترک ۷ ساله یمنی جان خود را از دست داد؛ درست مانند کودکان بیشمار دیگری که قبلا جان باخته اند و در آینده نیز خواهند مرد.
مقامات دولت ترامپ در نهایت به نظر می رسد به وحشتناک و بی نتیجه بودن این جنگ که آمریکا نیز به سبب خدماتی مانند عرضه سلاح، هدف گیری و سوخت گیری که به ائتلاف تحت امر عربستان می دهد، در آن درگیر است پی برده اند. هفته گذشته جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا از همه طرفهای درگیری خواست به کشتارها پایان دهند و مهلتی ۳۰ روزه برای آغاز گفتگوها برای همکاری با فرایند مذاکرات صلح که سازمان ملل امکان آن را فراهم کرده است، تعیین کرد. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز بیانیه ای صادر کرد و در آن از حوثی ها (انصار الله) خواست شلیک موشک به عربستان را متوقف کنند و از ائتلاف تحت امر عربستان نیز درخواست کرد به بمباران مناطق مسکونی پایان دهد.
هر دو این درخواست ها بسیار دیر مطرح شده اند و اصولا به جای ماتیس باید رئیس جمهور ترامپ این درخواست ها را مطرح می کرد و همراه با آن هشداری جدی می داد که اگر عربستان این بمباران غیر مسئولانه و بی ملاحظه را ادامه دهد، آمریکا کمک های نظامی خود به این کشور را متوقف خواهد کرد.
در صورتی که هشداری جدی به همراه این درخواست ها نباشد، عربستان اینطور برداشت خواهد کرد که اجازه دارد هر آنچه می خواهد انجام دهد. ائتلاف سعودی فرودگاه صنعا – پایتخت یمن را هدف قرار داد و سپس حملاتی را علیه بندر حدیده که در اختیار حوثی هاست و دروازه ای حیاتی برای انتقال مواد غذایی و سایر کالاهای اساسی است، آغاز کرد. اما حوثی ها که صنعا و بیشتر مناطق شمال یمن را در اختیار دارند، مقاومت کردند و سعودی ها به هدف حملات خود که شکست آنها بود نزدیک نشده اند.
این شرایط تقریبا از مارس ۵۲۰۱ که این جنگ آغاز شد، ادامه داشته است. در آن زمان حوثی ها بیشتر مناطق یمن را تحت کنترل داشتند و عبدربه منصور هادی رئیس جمهور (مستعفی) این کشور را – که در عرصه بین المللی کماکان به عنوان رئیس جمهور شناخته می شود – مجبور به فرار کردند. عربستان به همراه امارات و هفت کشور سنی و عربی دیگر، حوثی ها را نیروی نیابتی حکومت شیعه ایران می دانستند و با حمایت لجستیکی و اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و فرانسه، عملیات نظامی را برای بازگرداندن قدرت به دولت هادی آغاز کردند.
اما این عملیات نظامی اکنون به یک جنگ فرسایشی بیرحمانه تبدیل شده است. عربستان با رهبری شاهزاده محمد تلاش کرده است، حوثی ها را به کمک بمباران، محاصره، توقیف حقوق کارمندان و سایر اقدامات تنبیهی وادار به تسلیم کند و این کار یمن را به ورطه سقوط و قحطی بسیار گسترده ای کشانده است. بر اثر این حملات دستکم ده هزار یمنی کشته شده اند و نزدیک به نیمی از جمعیت ۲۸ میلیون نفری این کشور دچار گرسنگی هستند.

با افزایش تلفات غیر نظامیان، عربستان از پذیرش هر گونه مسئولیت خودداری می کند، یا در برخی موارد نادر گفته است که در مورد حوادث تحقیق خواهد کرد. نیروهای تحت امر عربستان در یکی از بدترین حملات خود، بمب هایی را که از آمریکا خریداری کرده اند روی یک اتوبوس مدرسه انداختند که بر اثر آن دستکم ۵۱ نفر که ۴۰ تن از آنان کودک بودند، کشته شدند. آقای ترامپ در مصاحبه ای با اکسیوس که روز یکشنبه از شبکه اچ بی او پخش شد از این حمله با عنوان “نمایش وحشت” نام برد و آن را به نیروهای ائتلاف عربستان که نمی دانستند چگونه به درستی از این سلاح استفاده کنند، نسبت داد.
اما به طور کلی به نظر می رسد آقای ترامپ بیش از آنکه که به دنبال متوقف کردن دروغهای محمد بن سلمان باشد به فکر از دست رفتن قراردادهای تسلیحاتی سودآور و حفظ روابط آرام خود با ولیعهد سعودی است. اما همانطور که پمپئو و ماتیس اذعان کرده اند، ادامه حمام خون در یمن نه به سود آمریکا و نه به سود عربستان خواهد بود؛ بلکه بر عکس، بر اساس اعلام عفو بین الملل، آمریکا در این خطر قرار دارد که خود را به عنوان یکی از عوامل تسهیل کننده جنگ مطرح کند.
وزیران خارجه و دفاع آمریکا گام نخست را برداشته اند. گام بعدی باید درخواست توقف فوری بمباران ها و همچنین آغاز مذاکره و برنامه ای بسیار گسترده و به رهبری آمریکا برای ارسال کمک باشد. اگر هم ولیعهد سعودی درنگ کرد، باید کمک های تسلیحاتی به عربستان متوقف شود.

(Visited 47 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید