تاریخ: ۱۳:۵۹ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
چرا سیزده آبان؟

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)


آیا تاریخ شروع تحریم های نفتی علیه ایران یعنی در همان روزی که شاه، امام خمینی را تبعید کرد، تصادفی است؟چرا این محاصره را آزمایشی بزرگ برای رئیس جمهور ترامپ می دانیم که وی شکست خورده از آن بیرون خواهد آمد؟چگونه این تحریم ها جهان را علیه آمریکا متحد می کند؟چرا ١٢ شرط آمریکا را برای لغو تحریم ها غیر ممکن و مقدمه ای برای جنگ و تغییر نظام می دانیم؟
هنگامی که دولت آمریکا اعلام می کند هشت کشور را از تحریم ها علیه ایران معاف می کند، این یعنی تهدیدات رئیس جمهور ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران تنها “بمب صوتی” بوده است و صادرات نفت ایران نه مثل قبل بلکه به میزان کم تر در آینده نزدیک ادامه خواهد یافت و این مقدمه اولیه شکست [آمریکا] است.
تحریم های آمریکا که از زمان به قدرت رسیدن رئیس جمهور ترامپ از سرگرفته شد، در حال از دست دادن ارزش و کارایی خود به صورت سریع است زیرا بسیاری از کشورها در سطح بین المللی و منطقه، مانند روسیه، چین، هند، اتحادیه اروپا ، ترکیه و غیره را به سمت اتحاد علیه سیطره دلار بر اقتصاد جهان و استفاده از سیسم مبادله کالا با کالا و تجارت با ارزهای داخلی مانند روبل روسیه، یوان چین، یورو اروپا و ین ژاپن سوق داد و قابل توجه این بود که روسیه تصمیم راهبردی برای فروش تمام تولیدات تسلیحاتی خود با استفاده از روبل گرفت و تازه ترین معاملات تسلیحاتی این کشور فروش اس- ٤٠٠ به هند و پیش از آن به ترکیه بود. اما چین در حال استفاده از ارزهای دیگر به غیر از دلار در بیشتر معاملات خود به ویژه در زمینه انرژی مخصوصا یوان به عنوان گام نخست است. اما اتحادیه اروپا تصمیم به ایجاد نهاد مالی جدیدی گرفته که براساس نظام مبادله ای و استفاده از یورو برای حمایت از مبادلات تجاری با ایران انجام می شود که ارزش آن تقریبا به ٢٠ میلیارد دلار در سال می رسد.
آمریکا با اعمال این تحریم ها به متحدان خود ضرر می رساند و وضعیت هرج و مرج را در اقتصاد جهانی به وجود می آورد و اعمال تحریم ها علیه نفت ایران به افزایش قیمت ها در بازارهای جهانی خواهد انجامید. این مسئله بر اقتصاد کشورهای مصرف کننده و مشخصا اروپایی تاثیر منفی خواهد گذاشت که زمستان بسیار سردی را در پیش رو دارند، مسئله ای که واردات نفتی آن ها را افزایش می دهد.
شرط های تعیین شده از سوی آمریکا برای ایران قابل قبول نیست چون هدف واشنگتن از آنها خوار و تسلیم کردن ایران است و مقدمه ای است برای این که با مخالفت و نه موافقت روبرو شود و از این راه برای آمریکا و اسرائیل به منظور حمله به ایران و تغییر نظام این کشور بهانه ایجاد کند، کاملا مانند آنچه در عراق و لیبی اتفاق افتاد و در حال حاضر در سوریه برای آن تلاش کرده و می کنند.
ایران چهل سال تحت محاصره به سر برده و توانسته است از آن با زیرکی به نفع خود یعنی اتکا به خویش و ایجاد صنایع نظامی بسیار بیشرفته و محقق ساختن استقلال و تبدیل شدن به قدرت منطقه ای بزرگ و ایجاد بازوهای مسلح مقاومت در بسیاری از مناطق خاورمیانه به ویژه لبنان، عراق، فلسطین، یمن و سوریه بسیار قدرتمندتر از ارتش های رسمی این کشور ها استفاده کند.
این تحریم های آمریکا نتیجه بخش نخواهد بود و ایران از آن به نفع خود استفاده خواهد کرد و دشمنی بیشتری با آمریکا در خاورمیانه و جهان ایجاد خواهد کرد و ائتلاف ناتوی عربی که احتمالا رهبری آن از آن اسرائیل خواهد بود، نوک پیکان هرگونه هجوم احتمالی به ایران خواهد بود و به آن با نابودی کشورهای مشارکت کننده در آن و در راس آن اسرائیل پاسخ خواهد داده شد و جنگ آینده آخرین جنگ در منطقه خواهد بود.
در تاریخ ٤ نوامبر سال ١٩٦٤ شاه ایران و ژاندارم آمریکا در خاورمیانه ، امام خمینی را به ترکیه تبعید کرد و سپس او به عراق رفت که صدام حسین وی را به فرانسه فرستاد و در تاریخ ٥ نوامبر ٢٠١٨ دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران آغاز می شود، این همزمانی رویدادی تصادفی است که معانی بسیار دارد.
تبعید امام خمینی منجر به بازگشت پیروزمندانه وی به تهران و فرار شاه شد کسی که حتی در آمریکایی که برای دهه ها به آن خدمت کرده بود جا و پناهی نیافت و اعمال تحریم ها در همان تاریخ به معنای ورود آمریکا و متحدانش در تونل تاریکی است که احتمالا شکست خورده از آن به همراه اسرائیل و متحدان عرب خود خارج خواهد شد، متحدانی که برای نتایناهو فرش قرمز پهن کردند و به همین اندازه بسنده می کنیم و روزهای آتی برای اثبات گفته هایمان پیش روی ما قرار دارد.

(Visited 60 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید