تاریخ: ۱۰:۴۷ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
تحریم های ترامپ ایران را متحد کرد: آمریکا در حد و اندازه ای نیست که نتوان از عهده آن برآمد

حسین شعیتو

الاخبار (لبنان)


ایران با لحنی تند با دور دوم شدیدترین تحریم های آمریکا علیه خود برخورد می کند. این در حالی است که ایرانی ها تاثیر تحریم های نفتی را انکار نمی کنند و تاکید می کنند این دور جدید از تحریم ها کشور را متحد کرده است و این بار با برگ های قدرتمندتری در میان تغییر مشخصات نقشه سیاسی جهان، با تحریم ها روبرو خواهد شد.
نخستین هدف از این تحریم ها مجبور کردن ایرانی ها به مذاکرات جدید است. اما امروز اجماعی میان جریان های مختلف ایران وجود دارد که در نوع خود بی سابقه است، مبنی بر این که مذاکره با آمریکایی ها در هر سطحی شکست می خورد به ویژه اگر ایران توافق هسته ای را نقض نکرده باشد. در این باره رئیس کمیته اقتصادی جریان میانه رو (به رهبری رئیس جمهور حسن روحانی)، حسین رویوران در مصاحبه با الاخبار گفت” آمریکا درحد و اندازه ای نیست که نتوان از آن عبور کرد. آری آمریکا نقشه و طرح هایی دارد، اما ایران نیز برنامه ها و نقشه های خود را درباره چگونگی مقاومت و پایداری دارد”. وی در ادامه گفت” امروز در ایران همبستگی اجتماعی زیادی درباره رویارویی باتحریم ها وجود دارد.”
رویوران یادآوری کرد سه سال پیش خواستار گفتگو با آمریکا بودیم و عملا ایران وارد گفتگو با این کشور شد و توافق هسته ای را امضا کرد و آن را نقض نکرد اما آمریکا علیه آن شورید. دیگر کسی خواستار چنین گفتگویی نیست زیرا این گزینه استفاده شده است و این همبستگی اجتماعی و رسمی درباره این مسئله نقطه قوتی برای دولت است”.
اظهارات رسمی مسئولان ایرانی و نظرات نخبگان در تهران بایکدیگر در باره این مسئله همخوانی دارد که هدف از این تحریم ها نشانه گرفتن نظام ایران و نقش این کشور به عنوان بازیگری مهم در منطقه است. این سخنان را حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با الاخبار بیان کرد. هانی زاده باور دارد تهران به علت نقش مثبت خود در حل و فصل مشکلات منطقه ای به ویژه در زمینه رویارویی با گروه های تکفیری در منطقه در حال مجازات شدن است” . در مقابل تلاش های آمریکا، ایرانی ها امروز احساس می کنند بیش از هر زمان دیگری برای مقابله با تحریم ها و پیدا کردن جایگزین ها توانایی دارد به ویژه این که دونالد ترامپ از تصمیم خود عقب نشینی کرده و هشت کشور را از تحریم خرید نفت ایران معاف کرده است. این امر طرح به صفر رساندن صادرات نفت ایران را لغو کرده است که آمریکا همیشه به وسیله آن تهدید می کرد. در تهران نسبت به جدایی آمریکا ها از اروپایی ها با آسودگی خیال نگاه می شود. به علاوه این که مسکو و پکن در کنار این کشور ایستاده اند. هانی زاده اشاره کرد”تماس های زیادی در روزهای اخیر با وزیر امور خارجه محمد جواد ظریف از سوی انگلیس، فرانسه، روسیه و دیگر کشورها برقرار شده است و این کشور ها طی این تماس ها درباره مبادله اقتصادی با ایران اعلام آمادگی کرده اند. وی گفت این امر تایید می کند موضع و جایگاه امروز ایران در سطح بین المللی قوی تر است اگرچه از بحران های اقتصادی خفقان آوری رنج می برد و با وجود امکان کاهش فروش نفت به میزان زیاد امکانات خود اتکایی داخلی وجود دارد. هانی زاده فراتر رفته و پیش بینی می کند نبرد تحریم ها پس لرزه های برعکسی برای واشنگتن داشته باشد زیرا ایران با برخی کشورها برای تغییر ارز به کار گرفته شده در معاملات به جای دلار به عنوان بخشی از راهبرد مقابله با تحریم ها گفتگو کرده است و این امر زیان های مشترک را به حداقل کاهش می دهد.
لحن مطمئن ایران درباره داشتن قدرت برای پایداری، با مشارکت مردمی در روز جهانی مبارزه با استکبار جهانی ترجمه و عملی شد. این روز با سالگرد تسخیرسفارت آمریکا هم زمان است. روز گذشته سراسر این کشور شاهد راهپیمایی هایی بود که طی آن سیاست های آمریکا محکوم شد و از این مناسبت برای اعلام آمادگی برای رویارویی با تحریم های جدید استفاده شد. پیش بینی می شود در جریان به چالش کشیدن این امر نیروهای ایران امروز رزمایش هوایی دو روزه ای را آغاز کنند.

پاسخی بگذارید