تاریخ: ۱۰:۳۸ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
شما این جنگ را آغاز کرده اید، ما به آن خاتمه خواهیم داد

گایا چزاره

ایل جورناله (ایتالیا)

ترامپ از زمان انتخابش سیاست های مهم سلفش را کان لم یکن کرده است. اکنون نیز به تنش زدایی با ایران پایان می بخشد.
«شما این جنگ را آغاز کرده اید، ما به آن خاتمه خواهیم داد». قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروی قدس، سپاه ویژۀ پاسداران قدرتمند انقلاب ایران که برای دفاع از ایدئولوژی [امام] خمینی [ره] در خارج از کشور گماشته شده است، به ذکر این موضوع پرداخت.
از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور از طریق توئیتر خبر از سرگیری تحریم های اقتصادی علیه ایران را اعلام نمود، چند ساعت بیشتر نگذشته است و تهران فوری به پاسخگویی پرداخت. با همان نمادها و با لحنی به همان اندازه ستیزه جویانه. دونالد ترامپ از سریال تلویزیونی بازی تاج و تخت شبکۀ اچ بی اُ بهره می جوید تا هشدار دهد که تحول فردا ٥ نوامبر و روز قبل از برگزاری انتخابات میاندوره ای از راه خواهد رسید. تهران نیز به همان شیوه و در همان شبکۀ اجتماعی و با تصویر سلیمانی در ویرایش پادشاه شب و پیام آشکار: «من مقابل تو می ایستم»، واکنش نشان می دهد. سپس اعلام می کند «یک سیلی بر چهرۀ ترامپ». تظاهراتی در سراسر کشور در سالگرد «بحران جاسوسان» برگزار گردید. در آن زمان با بهره جویی از انقلاب سال ١٩٧٩، ٥٢ تن از اعضای سفارت آمریکا در تهران مدت ٤٤٤ روز بازداشت شدند و این امر باعث آغاز بحران دیپلماتیک با آمریکا گردیده بود.
این برای سیاست تنش زدایی که در سال ٢٠١٥ سلفش باراک اوباما (به همراه چین، فرانسه، روسیه، انگلیس، آلمان و اتحادیۀ اروپا) را به امضای توافق هسته ای با ایران کشاند، یک اصل برگشت ناپذیر به شمار می رفت. هدف جلوگیری از آن بود که ایران بمب های اتمی بسازد. ضمن آنکه به این کشور اجازه داده شود انرژی اتمی غیرنظامی تولید کند. به همین علت در سال ٢٠١٦ تا سرحد برداشتن تحریم های اقتصادی پیش رفتیم. لیکن در ماه مه ترامپ خروج آمریکا از آن را اعلام کرد و روز جمعه نیز تصریح نمود که تحریم ها از فردا از سرگرفته خواهند شد.
این تنها آخرین حرکت این سرمایه دار با نفوذ است که هدفش برهم زدن سیاست های اولین رئیس جمهور سیاهپوست در تاریخ آمریکا است. وی در سال ٢٠١٦ طی کارزار انتخاباتی وعدۀ آن را داده بود: «هر گونه حکم اجرایی مغایر با قانون اساسی، یادداشت تفاهم و مقررات صادر شده توسط رئیس جمهور اوباما را لغو خواهم کرد». وی فوری به قول خود عمل کرد. از زمان ورود به کاخ سفید، ترامپ بخش اعظم تدابیر رهبر دمکرات را هدف قرار داد. از جمله اولین تحرکاتش به محض استقرار، صدور حکم خروج از معاهدۀ ترنس پسیفیک (Tpp ) بود. توافق تجاری میان ١٢ کشوری که اوباما به منظور برداشتن تعرفه ها در مورد صادرات و واردات خواستار آن شده بود. ترامپ آن را «یک فاجعه» و «چپاول ملت» خواند. البته در ماه آوریل اظهار داشت که حاضر است با شرایط بهتر بار دیگر وارد آن شود.
به نام ملی گرایی و در مخالفت با طرفداری اوباما از محیط زیست با توافق اقلیمی پاریس نیز وداع گفت. توافقنامه ای که در سال ٢٠١٥ به امضاء رسیده بود و آمریکا و ١٩٥ کشور عضو دیگر به موجب آن متعهد می گردند با گرمایش زمین مقابله کرده و انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند. «باعث انتقال مشاغل در بخش ذغال سنگ از آمریکا به سایر کشورها می گردد. کشورهایی که نسبت به آمریکا امتیاز مالی کسب می کنند». درها به روی آن بسته شد و با آن نیز وداع گفت.
سپس نوبت به مهاجرت رسید که اکنون به موضوع مورد علاقۀ ترامپ تبدیل شده است. سال گذشته لغو برنامۀ داکا مطرح گردید. برنامه ای که تا سال ٢٠١٧ به کودکان زیر ١٦ سالی که به صورت غیرقانونی وارد خاک آمریکا می شدند این امکان را می داد که اخراج نگردند و بتوانند از یک مجوز کار دو ساله برخوردار گردند. از سال ٢٠١٢ زمانی که توسط اوباما ارائه گردید، تعداد ٨٠٠ هزار مهاجر جوان از آن بهره جستند.
و باز هم مبارزه با ورود تراجنسیتی ها در ارتش. دستورالعمل مربوط به استفادۀ دانش آموزان از دستشویی ها بر اساس هویت درخواستی شان در مدارس لغو گردید و ورود تراجنس ها به ارتش نیز متوقف گردید. مسأله به اینجا ختم نمی شود. در خصوص الزام شرکت های دارای بیش از صد کارمند به انتشار آمارها بر اساس جنسیت و نژاد تا با شکاف موجود در دستمزد مردان و زنان و نژادپرستی مقابله گردد، نیز عقب نشینی کرد.
سرانجام نیز نوبت به قانون بیمه موسوم به اوباماکر یعنی میراث مهم باراک رسید. برنامه ای که به موجب آن امکان گسترش خدمات درمانی به ٣٢ میلیون شهروند وجود داشت و شرکت های دارای بیش از ٥٠ کارمند را به کمک به هزینه ها ملزم ساخته و نفی بیمه برای بیماری های معین را ممنوع می ساخت. ترامپ سعی نمود آن را لغو نماید. در این میان وی الزام فردی انعقاد یک بیمه را لغو کرد و مجازات آن را پرداخت یک جریمه مقرر نمود.

پاسخی بگذارید