تاریخ: ۱۳:۰۳ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
قتل روزنامه نگار عربستان سعودی مشکلات تغییر نسل در این کشور را فاش کرد

واکی یوزو

نیکی (ژاپن)

پرونده قتل جمال خاشقجی ، روزنامه نگار معروف و منتقد عربستان سعودی ، به روشنی فاش کرد که عربستان سعودی فاقد عناصر دموکراسی برای « اصلاحات »‌ این کشور است. ناپختگی دولتمردان عربستان سعودی در واکنش به این پرونده ، تردیدها در خصوص توانایی نسل جوان (‌ که در راس آن ولیعهد عربستان سعودی قرار دارد ) در حکمرانی این کشور را بر انگیخت. به نظرمی رسد محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان سعودی ، موقعیت خود در دولت عربستان سعودی را حفظ کرده است ، ولی با این حال خطر از دست دادن اعتبار بین المللی به شکل جدی وی را تهدید می کند. بنابراین ، چنانچه رکود سرمایه گذاری برای اصلاحات اقتصادی ادامه یابد ، نگرانی ها پیرامون آینده حکومت سلطنتی عربستان سعودی افزایش خواهد یافت.
محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان سعودی ، در میان جوانان این کشور بسیار محبوب است. با اصلاحات ولیعهد عربستان سعودی سرگرمی ها از جمله کنسرت ها و سینما ها گسترش یافته و ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان سعودی لغو شده است. کاهش نفوذ محافل مذهبی و به دنبال آن کاهش مقررات سختگیرانه مذهبی منجر به حمایت سیاسی شهروندان از ولیعهد عربستان سعودی شده است. ولیعهد عربستان سعودی با ایده نو مبنی بر حمایت از جوانان و زنان عربستان سعودی ( که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می دهند )‌ به جای حمایت از محافل مذهبی ( که مبنای مهمی برای مشروعیت حکومت داری عربستان سعودی است ) در حفظ نظام سلطنتی عربستان سعودی کوشیده است.
اما قتل جمال خاشقجی و ناپختگی دولتمردان عربستان سعودی در واکنش به این پرونده موجب غیبت شرکت های مقتدر و افراد مهم کشورهای مختلف در کنفرانس بین المللی « طرح سرمایه گذاری آینده » ( که از روز بیست و سوم ماه جاری در ریاض برگزار شد )‌ شده است. بنابراین با توجه به چنین رویدادی می توانیم بگوییم خطری که عربستان سعودی با از دست دادن اعتبار بین المللی رو به رو است ، بسیار جدی می باشد. شرکتهای مقتدر جهانی هم در پذیرش سرمایه گذاری از عربستان سعودی و هم در اجرای سرمایه گذاری در این کشور اجتناب می کنند. به نظر می رسد دوره چنین رویکرد شرکتهای مقتدر جهانی بسیار طولانی مدت است. بنابراین چنانچه رویکرد منفی شرکتهای مقتدر جهانی برای مدت طولانی ادامه یابد ، بی شک بر آینده حکومت سلطنتی عربستان سعودی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

(Visited 46 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید