تاریخ: ۸:۵۹ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
آنچه که آنگلا مرکل را وادار به خروج کرد

پروم ویان

اسلیت (فر انسه)

انتخابات در ایالت هسن برقراری سیستم چند حزبی تا شش حزب را در پارلمان منطقه ای آلمان همچون در پارلمان فدرال تایید می کند.
نتایج انتخابات منطقه ای هسن در یکشنبه این هفته بیست و هشتم اکتبر به نتایج انتخابات باواریا در پانزده روز قبل شباهت داشت. این نتایج برقراری سیستم چندحزبی تا شش حزب را در پارلمان های منطقه ای آلمان همچون در پارلمان فدرال در انتخابات پاییز ٢٠١٧ تایید می کند و از هم اکنون صدراعظم را وادار می کند که از ریاست حزب خود چشم پوشی کند.
دو حزب بزرگ سابق یعنی حزب دمکرات مسیحی و سوسیال دمکرات هر کدام حدود ١٠ درصد آراء خود را نسبت به انتخابات منطقه ای ٢٠١٣ از دست دادند.
سبزها از ائتلاف سود می برند نه از حزب دمکرات مسیحی
بسیاری از مفسران معتقدند که فقط تغییر رهبر حزب دمکرات مسیحی می تواند به آن امکان شروع دوباره و به دست آوردن رای دهندگان خود را بدهد.
«درس خوبی» برای دولت فدرال
نتایج انتخابات هسن همچون باواریا نوعی مخالفت با دولت فدرال محسوب می شود. زمانی که آلمانی ها از دولت انتظار داشتند تا راه حل هایی را برای مشکلات کشور بیابند، آنها با نزاع های تکراری در ماه های اخیر به اندازه کافی «نمایش اسفباری» را ارائه دادند.
چه ائتلافی در انتخابات هسن وجود داشت؟
با وجود این، دمکرات مسیحی ها از این که عمده ترین حزب در ایالت هسن باقی ماندند که مسئولیت تشکیل دولت را دارد، ابراز رضایت می کنند. حزب دمکرات مسیحی قصد دارد با همه احزاب موجود در ویسبادن در ایالت هسن به جز حزب الترناتیو برای آلمان و حزب چپ گفتگو کند.
چندین گزینه به آن ارائه شده است: تجدید ائتلاف کنونی،( حزب دمکرات مسیحی- سبزها ) که اکثریت لازم را در اختیار دارد و مذاکره با احزاب رنگین که اکثریت گسترده تر را برایش فراهم می کند.
آنگلا مرکل تضعیف شده
ائتلاف بزرگ بازندگان همچون در برلین چندان محتمل به نظر نمی رسد.
برخی مفسران پیش بینی می کنند که ماه نوامبر برای آنگلا مرکل که برای بار دور دولتش متزلزل شده، دشوار خواهد بود.
«شر» مرکل
کارل رودلف کورت، کارشناس سیاسی در دانشگاه دویسبورگ، تاکید می کند که حزب دمکرات مسیحی باید رهبر خود را تغییر دهد تا بتواند پیشرفت جدیدی داشته باشد. او حتی از «شرّی» که از این پس آنگلا مرکل برای حزب دمکرات مسیحی خواهد داشت، سخن گفت.
آنگلا مرکل با توجه به نتایج حزبش در دو انتخابات باواریا و هسن گفت که نامزد ریاست حزب خود در دسامبر آینده نخواهد شد.
آیا وضعیت جدید به وی امکان خواهد داد تا به طور جدی به وظیفه خود به عنوان صدراعظم بپردازد؟ از لحظا نظری احتمال دارد آرامش به صفوف دمکرات مسیحی ها و سوسیال دمکرات باز گردد، اما چنین تحولی، کار آسانی نخواهد بود.

(Visited 37 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید