تاریخ: ۸:۱۶ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
تغيير نام خیابان سفارت عربستان در لندن به «خاشقجی»

­عفو بین الملل روز جمعه به طور موقت و در اقدامی نمادین نام خیابانی را که سفارت عربستان در لندن در آنجا واقع شده است به خیابان خاشقجی تغییر داد. این اقدام رأس ساعت ۱۳:۱۴ یعنی همان ساعتی که جمال خاشقجی یک ماه پیش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد، انجام گرفت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، کریستیان بندیکت (Kristyan Benedict)، یکی از فعالان عفو بین الملل، به این خبرگزاری گفت:‹‹یک ماه پیش جمال کشته شد. کاری که ما کردیم اقدامی جهت اعلام همبستگی با دوستان و خانواده جمال بود››.
فعالان عفو بین الملل به طور موقت تابلوی خیابان کرزون (Curzon) را در لندن به خیابان خاشقجی تغییر دادند.
عفو بین الملل خواهان تحقیق سازمان ملل درباره این جنایت شده است.
کریستیان بندیکت اضافه کرد:‹‹نمی توان برای تحقیق در این پرونده به عربستان سعودی اعتماد کرد››.
کیت آلن (Kate Allen)، مدیر دفتر عفو بین الملل در لندن نیز به خیرگزاری فرانسه گفت:‹‹ این مهم است که ما اجازه ندهیم این رسوایی بدون احقاق حق به فراموشی سپرده شود››.
جمال خاشقجی، سر مقاله نویس و همکار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز ۲ اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. وی برای انجام برخی امور اداری مربوط به ازدواج با یک خانم ترکیه ای به کنسولگری مراجعه کرده بود.
ریاض پس از روزها انکار سرانجام تحت فشار بین المللی کشته شدن این روزنامه نگار را داخل کنسولگری و در جریان یک عملیات خودسرانه پذیرفت؛ هر چند مقامات عربستان روایات متناقضی از این ماجرا ارائه کردند و همین موضوع موجب برانگیخته شدن شک و تردید ها و سیل انتقادات بین المللی از عربستان سعودی شد.
چند مسئول ترکیه ای و نیز برخی رسانه های این کشور محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را به عنوان آمر این جنایت معرفی کرده اند.
جسد جمال خاشقجی هنوز پیدا نشده است. یکی از مشاوران رییس جمهور ترکیه روز جمعه به روزنامه حریت گفت اجزای بدن خاشقجی بعد از مثله شدن در یک مایع حل شده و نابود شده اند.

(Visited 42 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید