تاریخ: ۱۳:۱۵ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
بازی آمریکا و روسیه بر سر پیمان های موشکی. برخورد تهدید آمیز و تعاملات مسلحانه

جورجو فراری

آونیره (ایتالیا)

 تهدید اخیر آمریکا در خصوص خروج از پیمان Inf به طور رسمی، مقدمه ای برای آغاز نسخۀ جدید جنگ سرد به شمار می آید. توافقی که به موجب آن نابودی تمامی موشک های کوتاه برد و میان بردی که در اروپا مستقر شده بودند، پیش بینی شده بود.
برخورد تهدیدآمیز مرد کاخ سفید در مقابل کرملین واقعی است. مسکو هرگز به طور اساسی آن پیمان را رعایت نکرده است و در چند ماه اخیر به ویژه از زمانی که اقدام به استقرار موشک های میان برد و کوتاه برد در بلاروس نمود، کمتر از همیشه این کار را کرده است.
ترامپ نیز گفت که تا زمانی که کسی این پیمان را نقض کند ما به تنهایی آن را رعایت نخواهیم کرد. پوتین نیز فوری در پاسخ گفت که در آن صورت راهی جز شتاب برای دستیابی به تسلیحات باقی نمی ماند. چنانچه قرار باشد آمریکا موشک های میانبرد خود را در اروپا مستقر سازد، روسیه نیز ناگزیر خواهد بود کشورهایی را که پذیرای آنها هستند، هدف قرار دهد. البته این فقط در سطح ژئوپلیتیک است. آمریکا، روسیه و چین سه بازیگر عرصۀ تجارت سلاح را تشکیل می دهند. سه نقش آفرین و دشمنی که قطعاً حاضر نیستند از آن بازار غنی چشم پوشی کنند.
هر یک از این کشورها در این عرصه فعالیت دارند. چین که فعلاً از دخالت در بازار اروپا خودداری می کند، به ویژه به تسلیح خود می پردازد و در آفریقا تجارت می کند. عربستان را نیز تصور کنیم که مشتری و متحد واشنگتن است و هر ساله در حدود نود میلیارد دلار برای نگهداری و مدرن سازی زرادخانۀ خود هزینه می کند و برای سال ٢٠١٩ یک خرید ١٥٠ میلیارد دلاری را مورد پیش بینی قرار می دهد.
آیا ترامپ به راستی حاضر است به نام حقوق بشر از آن قرارداد عظیم چشم پوشی کند؟ به عبارت دیگر رقبا و اغلب دشمنان در عرصۀ بزرگ سیاسی و نظامی جهان یعنی روسیه و آمریکا (البته چین را هم باید اضافه کرد) شرکایی مسرور در بازار حاصلخیز تسلیحات به شمار می آیند.
چنانچه قراردادهای بین المللی در خصوص موشک ها لغو گردند، این برای سازندگان سلاح در هر دو کرانۀ جهان یک نعمت خواهد بود.
در ضمن بزرگترین مانور ناتو از دوران جنگ سرد موسوم به Trident Juncture ١٨ که روز گذشته آغاز گردید، چه چیزی جز یک نمایشگاه بزرگ توانمندی جنگی ناتو می تواند باشد؟

 

پاسخی بگذارید