تاریخ: ۱۳:۴۴ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
شرم بر ما : انگلیس روح خود را به آل سعود فروخته است

اون جونز

گاردین (انگلستان)


سرانجام میزانی از تحقیق و بررسی بر روابط شرم آور و ننگین میان انگلیس و یکی از نفرت انگیزترین دیکتاتوری های روی زمین انجام شده است.
نظام حاکم بر انگلیس و حکومت مستبد سعودی در هم تنیده شده اند: روابط میان نخبگان حاکم ما با رژیمی که مخالفان را گردن می زند، به صدور تروریسم و سلاخی کودکان در یمن مشغول است، بسیار سودآورتر و وسوسه انگیز تر از آن است که قطع شود.
نخبه سیاسی ما را در نطر بگیرید: تونی بلر در زمانی که نخست وزیر بود، بر دادستان کل فشار آورد تا از تحقیق در مورد رسوایی مالی گسترده در توافق تسلیحاتی با سعودی منصرف شود. از هنگام شروع کشتار در یمن به دست عربستان، دولت انگلیس مجوز صدور ٤,٧ میلیارد دلار سلاح به این کشور را صادر کرده است. مشاوران نظامی انگلیسی حتی در اتاق های جنگ سعودی حضور داشته اند. اکنون آلمان صادرات سلاح به عربستان را متوقف کرده است ولی حتی اگر بمب های بیشتری بر روی اتوبوس های مدرسه فرو ریزد، امکان ندارد دولت حزب محافظه کار این خط مشی آلمان را دنبال کند. .
رژیم سعودی صدها هزار پوند برای نمایندگان مجلس انگلیس به ویژه حزب محافظه کار و برخی از اعضای حزب کارگر هزینه کرده یا به آنها هدیه داده است.
در مورد روابط اقتصادی با سعودی نیز باید گفت در اوایل سال جاری، بوریس جانسون، وزیر خارجه وقت ما، در مورد سرمایه گذاری حدود ٦٥ میلیارد پوندی عربستان در دهه آینده در انگلیس در بخش هایی شامل نهادهای مالی ،آموزشی، مراقبت های بهداشتی و دفاعی مباهات کرد.
نفوذ سعودی ها در بخش جامعه مدنی ما نیز تقویت شده است. دانشگاه ها از پول خاندان سلطنتی سعودی بهره مند شده اند و از جمله، دهها میلیون پوند در موسسات دانشگاهی آکسفورد مانند موزه آشمولین و مدرسه تجاری سعید هزینه شده است .
عربستان سعودی یک رژیم جبار است که همه ما را تهدید می کند. این کشور منشا طالبان، القاعده و داعش بوده است و زنان را وحشیانه سرکوب و همجنس گرایان را اعدام می کند.
ائتلاف انگلیس با آل سعود باعث دروغ نشان داده شدن موضع ما در مورد حقوق بشر در خارج از کشور شده است.

پاسخی بگذارید