تاریخ: ۱۳:۲۱ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
خداحافظ صلح آمریکایی. ترامپ سرنگونی خود را سرعت بخشیده است

ماکس بوت

فارین پالیسی (امریکا)


جی آر سیلی، مورخ بزرگ عهد ویکتوریا ملکه انگلیس، گفته است انگلیس از روی بی ملاحظگی نیمی از جهان را متصرف شد و امریکا نیز به همین روش، درحال از دست دادن قدرت جهانی خود است.
دونالد ترامپ از روی غفلت و خباثت، در حال نابودی بنیان های نفوذ امریکا است که رهبران متعدد آن دو سوم قرن را صرف برقراری آن کردند. درباره قدرت نرم نیز درگیر خلع سلاح یک جانبه شده است که به نوبه خود پیامدهای وخیمی بر امنیت و آسایش امریکا خواهد داشت.
ترامپ توجه خود را فقط بر قدرت سخت – نظامی و اقتصادی – امریکا معطوف کرده است. یک مقام دولت امریکا در مورد نگرش جهانی ترامپ می گوید:”او در رویای ایجاد یک قدرت عظیم نظامی برای دفاع از میهن ماست. او می خواهد دور آمریکا دیوار بکشد و از درون آن به دفاع از میهن بپردازد، ولی این رویکرد در قرن ٢١ و در جهانی که به وسیله فناوری های ارتباطی و حمل و نقل به شدت به یکدیگر نزدیک شده است، تحقق نخواهد یافت .”
آنچه که ترامپ از درک آن عاجز است، این است که بخش اعظم موفقیت امریکا به عنوان یک ابرقدرت، متکی بر قدرت نرم بوده است. امریکا با دعوت دیگران وارد کشورهای دیگر شده و به ابر¬قدرت تبدیل شد است. نیروهای آن در بیش از ١٧٠ کشور جهان حضور دارند. امریکا حداقل با ٦٠ کشور جهان در ائتلاف به سر می برد، زیرا بیشتر کشورها از امریکا احساس خطر نمی کنند.
امپراتوری های هابسبورگ اسپانیا، ناپلئون دوران فرانسه، ویلهلم، آلمان نازی و اتحاد شوروی هر یک دیگر کشورها را به ائتلاف علیه طرح های توسعه طلبانه خود واداشتند و در نهایت سقوط کردند. چنین ائتلافی علیه امریکا وجود ندارد، زیرا قدرتی بی خطر تلقی شده است و در گذشته نیز رقبای آن یعنی چین و روسیبه منزوی بودند .
ترامپ نه تنها از مشارکت میان دو سوی آتلانتیک ، بلکه از ” پیمان آب و هوا پاریس” و برجام و در ادامه پس از نشست با رهبرکره شمالی، فوراً از توافق با وی نیز خارج شده است.
حتی نزدیک ترین متحدان ترامپ نیز از انتقادات او ایمن نیستند. او در سال ٢٠١٧ پس از حملات تروریستی در لندن، شهردار مسلمان آن را مورد انتقاد شدید قرار داد . چند ماه بعد، ترزا می از ترامپ به علت قراردان فیلم های ضد مسلمانان تهیه شده از سوی یک گروه راست افراطی در انگلیس در صفحه توئیتر خود ، انتقاد کرد.
به موجب نظر سنجی انجام شده از سوی موسسه گالوپ، میزان تائید زمامداران امریکا در ١٣٤ کشور و منطقه به ٣٠ درصد رسیده که از رقم تائید ٣٤ درصد در سال آخر ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش و جنگ عراق کمتر است. شمار جوانان عرب که امریکا را دشمن می دانند، از ٣٢ درصد در سال ٢٠١٦ به ٥٧ درصد در سال ٢٠١٨ رسیده است.
قدرت امریکا پیش از حضور ترامپ برمنصب نیز به علت تقویت رقبایی مانند کشور چین و اشتباهات سیاست خارجی جورج دبلیو بوش، درحال افول بود. ترامپ این افول را شدت بخشیده و شاید حتی این روند را غیر قابل بازگشت ساخته است. چرا متحدان باید بار دیگر به امریکا اعتماد کنند؟ حتی اگر رئیس جمهور بعدی به سیاستی بین المللی گرایانه تر و تجارت آزاد روی آورد، جهان بار دیگر نگران انتخاب شدن یک رئیس جمهور انزوا طلب در امریکا خواهد بود. ترامپ شاید به دوره صلح امریکایی پایان دهد و شاید باعث ظهور قرن چین یا بی نظمی تازه در جهان شود.

پاسخی بگذارید