نتانیاهو در گرفتاری سعودی

اولریش اشمید

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)


روز چهارشنبه اسرائیل کاتز، وزیر حمل و نقل اسراییل آغاز و اجرای طرحی بزرگ را برای اواسط ماه اکتبر اعلام کرد: عربستان سعودی و اردن خواهند توانست از طریق راه آهن به حیفا، بزرگ ترین بندر اسرائیل دسترسی پیدا کنند. کاتز گفت، تهدیدات مشترک مانند تروریسم اسلامی در سینا یا فعالیت های ایران در سوریه و یمن، اسرائیل و اعراب را به هم نزدیک تر کرده است. این امر، فضای لازم را برای ابتکاراتی فراهم می کند که می تواند وضعیت زندگی مردمان هر دو طرف را بهبود بخشد.
کاتز این سخنان را هنگامی به زبان آورد که نزدیک به دو هفته از قتل روزنامه نگار جمال خاشقجی گذشته بود، و در جهان غرب کمتر کسی باور داشت طبق ادعای ریاض، محمد بن سلمان از این اعدام وحشیانه بی خبر بوده است. بسیاری از رسانه های اسرائیلی از سخنان کاتز عصبانی و برافروخته شده بودند.
اما تبلیغات بی توجه برای چشم اندازهایی که اسرائیل و عربستان سعودی را به یکدیگر بسیار نزدیک تر خواهند کرد، نشانه کاملا آشکاری از وضعیت موجود می باشد. اسرائیل در مقایسه با غرب، واکنش کاملا متفاوتی به پرونده خاشقجی نشان داد. هنگامی که سایر کشورهای جهان در شوک و انزجار بودند، در اسرائیل همه چیز به طرز عجیبی ساکت بود. نتانیاهو که همواره مایل به محکوم کردن بدکاران جهانی است، هیچ اظهار نظری در این باره نکرد و کابینه او نیز سکوت اختیار کرده است.
این موضوع جای تعجب ندارد: اخلاقیات به ندرت برای سیاست قانون و خط مشی تعیین می کنند. اسرائیل و عربستان سعودی در نتیجه دشمنی مشترک با ایران، با یکدیگر متحد شده و تفاوت های ایدئولوژیک عمیق را کنار می گذارند. در ریاض و اورشلیم، پیشروی های مداوم ایران به سمت غرب و جنوب از مدت ها پیش تحت نظارت بوده است. در هر دو کشور با نگرانی از گسترش نفوذ تهران در “هلال شیعی” صحبت می شود. دولت اسرائیل همچنین یکی از طرفداران سرسخت خط مشی “آزادسازی” تجاری است که ولیعهد عربستان می خواهد به کمک آن توجه شهروندان را از خواسته های سیاسی خود منحرف نموده و از سوی بسیاری از رسانه های غربی، اقدامی واهی و بی اساس نامیده شده است.
امروزه سخنرانی های نتانیاهو درباره روابط دو کشور، لحنی صمیمانه و دوستانه دارد. با این حال، مدت زمان چندانی از دورانی که عربستان سعودی مورد تمسخر و تحقیر اسرائیل بود، نگذشته است. به نظر می رسد آن زمان در اورشلیم، شخصیت حاکمان وهابی بهتر از امروز شناخته شده بود، زیرا امروزه وجود یک دشمن مشترک پرده ای بر روی چشمان مقامات اسرائیل کشیده است.
البته طی روزهای اخیر، نتانیاهو به این موضوع که خاشقجی همچنین یکی از منتقدان و دشمنان اسرائیل و یکی از دوستان یگان های کماندویی فلسطین بوده، هیچ اشاره ای نکرد. دیدگاه های متفاوت و متضاد، بهانه خوبی برای قتل نیستند. در اسرائیل نیز این موضوع شناخته شده و رعایت می گردد. روزنامه نگاران و همچنین منتقدان نتانیاهو، بدون مشکل و آزار و اذیت به زندگی و فعالیت های خود ادامه می دهند.
نتانیاهو به احتمال زیاد متوجه شده که این ولیعهد دمدمی مزاج و بی پروا، شریک قابل اعتمادی نیست. این بدان معنی است که در حال حاضر، استراتژی منطقه ای میان مدت اسرائیل – ترویج ائتلافی بین اسرائیل و کشورهای سنی مذهب، با حمایت آمریکا – باید کنار گذاشته شود. نتانیاهو باید اکنون یک چشم انداز جدید برای خاورمیانه طراحی کند.
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 631 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید