آیا ترامپ از کنترل خارج شده است؟

الئونورا لوروسو

پانوراما (ایتالیا)


ترامپ اعلام کرد که که قصد دارد آمریکا را از پیمان منع موشک های میان برد با مسکو خارج کند. وی در این رابطه گفت که سال هاست که روسیه این توافق را نقض می کند. ما دیگر اجازه نخواهیم داد که این کشور تسلیحات هسته ای تولید کند در حالی که این امر برای ما مجاز نیست. ما به این پیمان پایبند بوده ایم اما آنها خیر.
این اقدام واکنش هایی در سطح جهان داشت. وزیر دفاع انگلیس اظهار داشت که کاملاً با آمریکا همسو است لیکن وزیر خارجۀ آلمان این وضعیت را فاجعه بار خواند و اروپا را ترغیب نمود که از شتاب مجدد برای دستیابی به موشک ها اجتناب نماید.
به عقیدۀ گورباچف که در سال ١٩٨٧ اقدام به امضای پیمان INF همراه با ریگان نموده بود، این تصمیم آمریکا پذیرفتنی نیست. وی که راه را به روی خاتمۀ جنگ سرد هموار ساخته بود اکنون به نظر نگران می آید. وی از روسای جمهور کنونی آمریکا و روسیه خواست از این تصمیم ویرانگر خودداری نمایند.
معاون وزیر خارجۀ روسیه نیز در این رابطه اظهار داشت که چنانچه آمریکا به صورت یک جانبه از پیمان های بین المللی کنار بکشد در آن صورت ما نیز چاره ای جز توسل به اقدامات انتقام جویانه نخواهیم داشت.
سخنان وی به خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم ها نیز اشاره دارند. قاسمی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران گفت که علی رغم اظهارات ریاکارانۀ ترامپ مبنی بر حمایت از ملت ایران، واشنگتن قصد دارد بر سر راه روابط اقتصادی ملت با جامعۀ بین الملل مانع ایجاد کند و قوانین بین المللی را نقض کند.
بر اثر اعلام عقب نشینی یکجانبۀ واشنگتن از برجام، جمهوری اسلامی در یک بحران بی سابقۀ اقتصادی فرو رفته است.
تاکنون ترامپ به مخالفت با دادگاه بین المللی لاهه که به طور موقت از آمریکا خواست هر گونه مانعی را از سر راه صادرات برخی محصولات مانند دارو، مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ایران بردارد، نپرداخت. لیکن به نظر می رسد در جهت اعمال تحریم های جدید از اوایل ماه نوامبر مصمم باشد. این بار نفت و گاز را هدف قرار خواهد داد.

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (1)

 1. کرامت سلیمی

  سازمان انرژی اتمی در بولتن خبری این سازمان مقاله دروغ بودن وجود سلاح اتمی و خیالی بودن ان را منتشر

  نموده است:

  لینک بولتن خبری:

  https://www.aeoi.org.ir/portal/file/?271451/-__-%D8%B3%D9%87-%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87-1397.7.17-(1).pdf

  مدیر محترم سایت اگر امکان دارد با استناد به بولتن خبری سازمان انرژی اتمی این مقاله را به عنوان یک یادداشت در صفحه اصلی سایتتان قرار دهید.

  ممنون می شوم همکاری فرمایید.