تاریخ: ۱۴:۵۸ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
قتل خاشقجی وابستگی دولت ترامپ به عربستان را فاش کرد

جولیان بورگر- جان سواین

گاردین (انگلستان)


قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی در زمانی روی داده است که دولت ترامپ برای موفقیت در سیاست های داخلی و خارجی خود بیشترین وابستگی را به عرابستان دارد.
ترامپ بارها درمورد منافع فروش جنگ افزار به عربستان سعودی سخن گفته است و شخص رئیس جمهور نیز از اقامت مقامات و اعضای خاندان سلطنتی سعودی در هتل مجلل خود سود می برد ولی او به علل فوری تر و مهم تری به ریاض متکی است.
حدود دو هفته دیگر تحریم های فلج کننده امریکا علیه ایران اجرایی خواهد شد و دولت امریکا می خواهد صادرات نفت این کشور را قطع کند.
اعمال این تحریم ها بدون جبران کاهش صادرات نفت ایران به وسیله دیگر عرضه کنندگان به ویژه عربستان سعودی، باعث افزایش شدید بهای نفت درست پیش ازبرگزاری انتخابات میان دوره ای در امریکا خواهد شد.
بروس ریدل، مقام ارشد سابق سیا و مدیر کنونی پروژه اطلاعاتی در موسسه بروکینگز در واشنگتن ، می گوید:” اگر آنها می خواهند ماه آینده با تحریم های تازه خود بر ایران فشار آورند، برای جبران کسری در بازارهای نفت نیاز به سعودی ها دارند.”
آریل کوهن، عضو ارشد در شورای آتلانتیک و تحلیل گر انرژی و خطر پذیری های سیاسی، می گوید :” تولید مازاد سعودی …برای جبران کمبود پس از تحریم های نفتی علیه ایران بسیار حیاتی است. ”
حمایت عربستان همچنین در دیگر بخش های سیاست ترامپ در خاورمیانه مهم است، زیرا این کشور تامین کننده مالی اصلی در ایجاد ثبات در سوریه محسوب می شود. ریاض ماه اوت متعهد شد مبلغ ١٠٠ میلیون دلار برای مبارزه با نفوذ ایران در سوریه هزینه کند ، ولی این پول تنها روز سه شنبه به حساب امریکا واریز شد که مصادف با ورود مایک پمپئو به ریاض برای گفتگو در مورد سرنوشت خاشقجی بود.
حسن حسن، عضو ارشد پژوهشی در برنامه مقابله با افراط گرایی در دانشگاه جرج واشنگتن و کارشناس مسائل سوریه ، می گوید :”سرنوشت همه سیاست های دولت امریکا در شرق سوریه به تمایل سعودی ها برای همکاری بستگی دارد.”
این ادعای ترامپ پس از اعلان خبر مرگ خاشقجی که او هیچ منافع مالی در عربستان سعودی ندارد، ناقض ماجرای توافقات چند ده ملیون دلاری و دهها سال روابط تجاری او با ثروتمندان سعودی است.
دولت سعودی در ماه ژوئن سال ٢٠٠١ مبلغ ١١,٧ میلیون دلار برای خرید طبقه چهل و پنجم برج جهانی ترامپ در کنار سازمان ملل پرداخت کرد. این توافق شامل پنج واحد آپارتمان برای دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل بود.
گروه هوادار شفافیت موسوم به شهروندان خواستار مسئولیت پذیری و اخلاق مداری در واشنگتن برآورد کرده است دولت سعودی همچنان سالانه ٩٠ هزار دلار برای هزینه جاری این واحدها به سازمان ترامپ پرداخت می کند.
ترامپ دهها سال است که با خاندان سلطنتی سعودی روابط تجاری دارد. او ماه فوریه سال ١٩٨٥ از جمله میهمانان دعوت شده از سوی ریگان برای شرکت در ضیافتی با حضور ملک فهد در کاخ سفید بود

پاسخی بگذارید