تاریخ: ۱۴:۵۵ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
«‌ دروغ » انتقاد غیر منتظره ترامپ از عربستان سعودی

تاداشی سوگی یاما – گن تاکانو – تاکانو یوسوکه – فومیاکی سوناما

آساهی (ژاپن)


هر چند دولت عربستان سعودی با تغییر رویکردی مبنی بر:« کشته شدن در پایان درگیری » مداخله در قتل جمال خاشقجی را تایید کرده است ، ولی با این حال انتقادها از اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا به جهت ناکافی بودن توضیحات دولت عربستان سعودی یکی پس از دیگری مطرح می شود. حتی در بیانات دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا که تاکنون از عربستان سعودی حمایت کرده است ، تغییرات جزئی مشاهده می شود.
سه کشور آلمان ، انگلستان ، و فرانسه روز بیست و یکم ماه جاری بیانیه ای مشترک مبنی بر اینکه:« هیچ چیز نمی تواند این قتل را توجیه کند و با شدیدترین کلمات ممکن این قتل محکوم است. »‌ منتشر کرد. در ادامه همین بیانیه آمده است:« برای اثبات واقعیت در شکل قابل اطمینان ، شفاف و کامل تلاش بیشتری نیاز است. »‌ مارک روبیو ، سناتور حزب جمهوری خواه ، در همین راستا با اشاره به اینکه:« توضیحات عربستان سعودی عجیب و غریب و تردید آور است » اظهار داشت:« باید اشخاص مسوول هدف تحریم های آمریکا قرار گیرند. » همچنین الیزابت وارن ، سناتور حزب دموکرات ، روز بیستم ماه جاری در سایت اجتماعی توییتر با اشاره به اینکه:« کاری که دونالد ترامپ باید انجام دهد این است که از پروپاگاندای عربستان سعودی (‌ تبلیغات سیاسی عربستان سعودی )‌ حمایت نکند و عربستان سعودی را وادار کند که پاسخگو باشد » از وضعیت موجود انتقاد کرده است.
دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، روز بیستم ماه جاری در جمع خبرنگاران اظهار داشت:« پاسخ نهایی دولت عربستان سعودی رضایت بخش نبوده است. » دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، تاکنون بارها بر همکاری با عربستان سعودی به منظور صلح خاورمیانه و همچنین انزوای ایران تاکید کرده است ، ولی روز بیستم ماه جاری در مصاحبه با واشنگتن پست با اشاره به اینکه:« توضیحاتی که تاکنون عربستان سعودی ارائه داده فریب و دروغ بوده است » از دولت عربستان سعودی انتقاد کرده است.

پاسخی بگذارید