تاریخ: ۱۳:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
آمریکا تلاش می کند اتحاد با عربستان را حفظ کند

ایان تالی

وال استریت ژورنال (امریکا)


دولت ترامپ که با فشار قانونگذاران از هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات برای نشان دادن واکنش به قتل روزنامه نگار سعودی روبروست ، تلاش می کند تا راهی برای ادامه اتحاد راهبری خود با ریاض پیدا کند. استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا که با وجود مخالفت ها، راهی عربستان است در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد روابط دولت آمریکا با عربستان از اهمیت ویژه ای در تلاش های واشنگتن برای بازداشتن ایران از تبدیل شدن به قدرت منطقه ای برخوردار است. وی گفت تحقیق درباره چگونگی کشته شدن خاشقجی هنوز مراحل اولیه خود را می گذراند و در این مرحله نمی توان از تحریم علیه عربستان سخن به میان آورد اما دولت آمریکا خود را ملزم می داند کسانی را که حقوق بشر را نقض می کنند مجازات کند. این گفته وزیر خزانه داری آمریکا در واقع راه را برای تحریم احتمالی سعودی ها باز نگه می دارد.
وزیر خزانه داری آمریکا گفت من حامل این پیام برای رهبران سعودی، که در مقابله با قدرت ایران در خط مقدم قرار دارند و تامین کننده عمده نفت برای بازارهای جهانی هستند، این است که واشنگتن و ریاض با مسایل بسیار مهمی از جمله مبارزه با تروریسم و مهار ایران روبرو هستند و باید توجه خود را روی این مسایل متمرکز کنند.
وی گفت ما همزمان با تلاش برای پی بردن به جزئیات کشته شدن خاشقجی که ماجرای هولناکی است ، به روابط راهبردی خود با سعودی ها ادامه خواهیم داد.
ماجرای کشته شدن خاشقجی روابط آمریکا ، عربستان و ترکیه را پیچیده کرده است. اردوغان روز یکشته گفت ما خواستار اجرای عدالت هستیم و به گونه ای شفاف همه اطلاعات مربوط به این قتل را فاش خواهیم کرد.
سناتور جمهوریخواه، رند پل در واکنش به ادعای سعودی ها که گفته اند خاشقجی در جریان درگیری در داخل کنسولگری عربستان در استانبول جان خود را از دست داده است گفت چنین اظهاراتی توهین به شعور کسانی است که مخاطب این گونه سخنان هستند. وی گفت این چگونه درگیری بوده که به قطعه قطعه شدن قربانی انجامیده است.
آدم شیف، از اعضای برجسته کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت توضیحات ارایه شده از سوی سعودی ها در باره چگونگی کشته شدن این روزنامه نگار به هیچ وجه قانع کننده و قابل قبول نیست. وی خواستار بازنگری در روابط واشنگتن – ریاض شد.
نیل گیلیمن از کارشناسان موسسه سلطنتی امور بین المللی در لندن می گوید تحریم های جدی از سوی آمریکا علیه عربستان و مقامات ارشد این کشور، آسیبی جدی به روابط واشنگتن – ریاض وارد خواهد کرد.
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 1 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید