موشک های قاتل چین که باعث نگرانی پنتاگون می شوند

داویده بارتوچینی

ایل جورناله (ایتالیا)

تحلیلگران چینی آنها را «قاتل گوام» می نامند تا جنجال آفرینی کنند. این نامی است که به موشک های بالستیک دی اف-٢٦ داده شده است که با برد بیش از ٤ هزار کیلومتری شان قادرند با کلاهک های هسته ای تاکتیکی پایگاه مهم هوایی آمریکا در اقیانوس آرام واقع در جزیرۀ گوام را هدف قرار دهند.
به گفتۀ مقامات چینی، آمریکایی ها در حال ساماندهی نیروها به منظور انجام عملیات تهاجمی با تکیه بر بمب افکن های نامرئی هستند و اظهارات مربوط به عملیاتی شدن این موشک های جدید باید به عنوان یک هشدار قلمداد گردند.
به همین علت آمریکا در فکر طرح های تهاجمی است که گوام در آنها پیش بینی نشده باشند. در این راستا تصمیم گرفت ٣ فروند بمب افکن راهبردی دوربرد را با توان استیلث به پایگاه معروف هوایی پرل هاربر واقع در هاوایی اعزام کند.
در پایگاه هوایی گوام همواره بمب افکن های راهبردی مستقر بوده اند، لیکن عملیاتی شدن موشک های دوربرد ابتدا کرۀ شمالی و اکنون چین، نشان داد که نیروها چگونه باید در نقاط بیشتر راهبردی مستقر شوند تا از هرگونه تهدیدی پیشگیری کنند. در واقع بستۀ «all-stealth strike » شامل جنگنده های اف ٢٢ و بی ٢ می توانند هر لحظه پایگاه های شلیک موشک ها را هدف قرار دهند.
این نشانه، پاسخی به اندازۀ کافی آشکار به نمایش های ارتش چین آن هم در مرحله ای از تنش رو به رشد بین المللی به شمار می آید که طی آن ما شاهد رویارویی بیش از پیش واشنگتن و پکن هستیم. بازی «موش و گربۀ» خطرناکی که هم اکنون بر روی کاغذ یک حمله و ضدحملۀ هسته ای را تدارک دیده است.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

 

(Visited 828 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید