حکمرانی عربستان سعودی رو به پایان است

وزگلیاد (روسیه)

برای محمد بن سلمان، شاه عربستان سعودی، دوران دشواری آغاز شده است. خانواده سلطنتی آل سعود را به قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار مخالف دولت سعودی، در سفارت این کشور در استانبول متهم می کنند. در ابتدا، این موضوع فقط در رسانه های گروهی عربی مطرح شد، اما بعد، نمایندگان کنگره امریکا و رسانه های گروهی امریکا نیز به این موضوع پرداختند. در نتیجه، پرزیدنت دونالد ترامپ ناگزیر شد، به بررسی و تحقیق دقیق علت ناپدید شدن جمال خاشقچی وعده دهد. کاخ سفید ریاض را به اعمال تحریم ها در صورت اثبات دست داشتن دولت سعودی در قتل این روزنامه نگار تهدید کرده است.
در گذشته، یاران امریکایی عربستان سعودی ترجیح می دادند، بر نقض حقوق بشر در این کشور چشم بپوشانند. جمهوری خواهان بر اهمیت همکاری با ریاض در منطقه تاکید داشتند. دموکرات ها نیز روابط معتمدی با سعودی ها داشتند که بر پایه سودهای مالی برای دو طرف بود. ریاض و خانواده ترامپ نیز روابط تجاری خوبی با یکدیگر دارند، از جمله، همکاری های تجاری Trump Organization و سرمایه گذاران سعودی. عربستان سعودی سال های طولانی، تلاش کرد تا خود را متحد راهبردی امریکا در خاور نزدیک نشان دهد. ریاض همچنین، از امریکا تسلیحاتی به ارزش چندین میلیارد دلار خریداری کرده است. محمد بن سلمان در میان مقامات رسمی امریکا رهبر جوان محبوبی بشمار می رود، زیرا وی همواره، از طرح هایش برای لیبرالیزه و مدرنیزه کردن کشورش سخن می گوید. امریکایی ها همچنین، از سیاست ضد ایرانی وی و خریدهای چندین میلیاردی اش در زمینه تسلیحاتی خرسند هستند. لیبرال ها معتقدند که او فرد معتمدی در مدرنیزه اسلام در خاور نزدیک بشمار می رود.
اما، ناگهان، اوضاع به شدت تغییر کرد. ریاض ناگزیر است، اثبات کند که در قتل روزنامه نگار سعودی دست نداشته است. رسانه های گروهی ترکیه خبر قتل جمال خاشقچی را منتشر کردند. گفته می شود که خانواده آل سعود در قتل وی دست داشته است. ظاهرا، خاشقچی به سفارت عربستان سعودی در استانبول مراجعه می کند و در آنجا بعد از ضرب و شتم، کشته می شود. آنکارا از وجود ویدئوها و فیلم هایی خبر داده است که قتل وی را در سفارت عربستان سعودی به اثبات می رساند. در حال حاضر، آنکارا تلاش می کند، روابط خود را با امریکا بهبود بخشد و از این رو، در زمینه اثبات قتل این روزنامه نگار بسیار تلاش می کند. دونالد ترامپ نیز در این زمینه از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، به خاطر کمک هایش قدردانی کرده است. بنابراین، وجهه و اعتبار عربستان سعودی به طور جدی خدشه دار شده است.
مبارزه بر سر حکمرانی در خاور نزدیک میان چهار کشور منطقه – ایران، اسرائیل، ترکیه و عربستان سعودی – در جریان است. در این اواخر، توجه ناظران بین المللی به مناقشه تهران و تل آویو در مرز سوریه و اسرائیل جلب شده است. در این میان، این چهار کشور روابط خوبی با یکدیگر ندارند. اخیرا، در سایه میانجی گری روسیه و در چارچوب قالب آستانه، روابط میان ترکیه و ایران بهتر شده است. رویارویی ایران و عربستان سعودی به عراق، سوریه و یمن نیز کشیده شده است. در اواخر سال ٢٠١٧ میلادی، تهران عملا، در جنگ هیبریدی موفق شد: نفوذ آل سعود در منطقه به شدت تضعیف یافت و ایران تقریبا، هلال شیعه خود را از خلیج فارس تا دریای مدیترانه تشکیل داده است. ایران در سوریه با اسرائیل نیز به شدت، درگیر است. در این میان، ترکیه به خاطر قرابتش با مسکو و تهران، تحت اعمال تحریم های امریکا قرار گرفته است. ترکیه ضمن دوری از درگیری با روسیه و ایران و تلاش برای بهبود روابط خود با واشنگتن، روند رویارویی با عربستان سعودی را در پیش گرفته است. زمان به نفع دولت ترکیه پیش می رود. جنگی که ریاض در یمن علیه حوثی های مورد حمایت تهران به راه انداخته است، به فاجعه انسانی تبدیل شده است و از سوی رسانه های گروهی غربی به شدت، انتقاد می شود.
افزون بر آن، حکمرانی عربستان سعودی در بازار جهانی نفت نیز رو به پایان است. بیانات دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در زمینه نارضایتی اش از سیاست ریاض، باعث کاهش نرخ نفت شد. در حال حاضر، رقابت ها در عرصه اقتصادی، فنی و ژئو سیاسی رو به افزایش است. روز یکشنبه نیز خبر رسید که بانک ها و شرکت های بزرگ امریکایی و همچنین، رسانه های گروهی از مشارکت در اجلاس سرمایه گذاری در عربستان سعودی امتناع کرده اند. در آینده باید دید که آل سعود چگونه خود را از این مشکلات نجات خواهد داد و سرنوشتش چگونه خواهد بود.


مترجم: شادی اصغری

(Visited 782 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید