بهایی که رئیس جمهور آمریکا در مقابل همکاری دریافت می کند، چقدر است؟

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

بده بستان با مختومه اعلام کردن پرونده جنایت ترور خاشقجی کامل و جستجو برای یافتن سپر بلا همانند قضیه لاکربی آغاز شده است … ترامپ نیروهای خودسر را ملامت کرد… انجام تحقیقات داخلی از سوی عربستان نخستین اعتراف رسمی محسوب می شود…پرسش این است: بهایی که رئیس جمهور آمریکا در مقابل همکاری دریافت می کند، چقدر است؟
هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد”نیروهای خودسر” احتمالا در قتل روزنامه نگار خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول دست دارند و پادشاه عربستان ملک سلمان به وی به صورت قاطع تاکید کرده که درباره این مسئله اطلاعی نداشته، این یعنی روند جستجو برای یافتن سپر بلا شروع شده و توافقی سه جانبه میان آمریکا، ترکیه و عربستان سعودی برای بستن این پرونده چه بسا تا ابد صورت گرفته است.
شاه سلمان واقعیت را بیان کرد هنگامی که به صورت قاطع به رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد در این باره اطلاعی نداشته است زیرا حاکم واقعی عربستان، ولیعهد وی شاهزاده محمد بن سلمان است و انگشت اتهام به سمت وی و اطرافیانش وی نشانه رفته است.
اکنون پرسش های مطرح شده درباره سپربلایی است که قربانی رفع هرگونه اتهام علیه پادشاه، ولیعهد وی و مسئولان بلندپایه در عربستان می شود؟ مبلغی که ترکیه و آمریکا در مقابل کمک به سربسته گذاشتن این جنایت دریافت می کنند، چیست؟
برای پاسخ به این پرسش ها یا برخی از آن ها باید به قضیه لاکربی و بده بستانی رجوع کنیم که برای نجات معمر قذافی و نشانه نرفتن انگشت هرگونه اتهامی به سمت وی و برداشتن تحریم های علیه لیبی صورت گرفت و تناقض در اینجاست که کشور پادشاهی عربستان و شاهزاده بندر بن سلطان سفیر وقت این کشور در واشنگتن از برجسته ترین مهندسان این اتفاق بودند.
شخصا با متهم اصلی یا بهتر بگوییم سپربلای لیبی در این معامله دیدار کردم منظورم عبدالباسط المقرحی، مقام امنیتی لیبی است که محکوم به حبس ابد به اتهام کارگذاشتن بمب در یکی از چمدان هایی بود که هواپیمای پان امریکن را منفجر کرد و حدود ٣٠٠ مسافر در آن قربانی شد. المقرحی از من خواست به دیدار وی در زندان گلاسگو بروم. وی به من تایید کرد هیچ نقشی در این جنایت نداشته و از بیماری سرطان پروستات که در تمام بدنش منتشر شده رنج می برد و تنها چند ماه تا زمان مرگ فرصت دارد. وی به گونه ای گریه کرد که در طول زندگی مانند آن را ندیده و نشنیده بودم.
المقرحی به من گفت وی شجاعت گفتن واقعیت را دارد، اگر مرتکب این جنایت شده باشد و چیزی برای از دست دادن ندراد چرا که در آستانه مرگ قرار گرفته است. وی تاکید کرد از وی به عنوان بهانه و قربانی برای نجات دیگران استفاده شده همچنین چند هفته بعد عبدالرحمن شلقم، وزیر خارجه اسبق لیبی و هم کلاسی ام تاکید کرد لیبی به هیچ عنوان نقشی در لاکربی نداشته است و نزدیک سه میلیارد دلار به عنوان غرامت به آمریکا برای لیبی و برداشته شدن محاصره و تحریم علیه این کشور پرداخت کرده اند. وی هنوز زنده است.
از مبلغی که ترامپ در مقابل ایفای نقش برای خارج کردن حکومت عربستان از این بحران با کمترین ضرر دریافت می کند، خبر نداریم اما حدس می زنیم این مبلغ بیش از صدها میلیارد دلار است و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که امروز به ریاض رفته صورت حسابی که جزئیات این مبلغ روی آن نوشته شده را با خود به همراه دارد.


مترجم: مهری بهرامی

(Visited 237 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید