آمریکای شکست خورده

عبدالحلیم قندیل

القدس العربی (انگلستان)


شاید برای آمریکا چیزی جز زبان تند بازاری ترامپ و ادعای قدرتمند بودن در عین ضعف باقی نمانده باشد. واشنگتن از نظر راهبردی در همه جا در حال شکست خوردن است. در خاور دور در برابر چین و در سوریه و هند در برابر روسیه و در عراق در برابر ایران شکست می خورد آنهم ایران تحت محاصره که تحریم های پی در پی اقتصادی آن را ضعیف کرده ولی به لطف ائتلافش با چین و روسیه، پایدار است و ترامپ آن را غولی افسانه ای به تصویر می کشد که می تواند ظرف ١٢ دقیقه خاورمیانه را اشغال کند.
ترامپ در برابر شهروندان آمریکایی که به نادانی سیاسی معروف هستند در گردهم آیی تبلیغاتی چنین ادعای نامعقولی را مطرح کرد و گفت او است که مانع این حرکت ایران شده است و از کشورهای عربی ضعیف و ثروتمند خلیج (فارس) محافظت می کند. به همین علت است که شاهد باج خواهی علنی ترامپ و دریافت تریلیون ها دلار بابت محافظت از این کشورها هستیم. ترامپ این کشورها را با خطر سقوط ظرف دو هفته تهدید کرد و آنها نیز چاره ای جز پرداخت باج به او ندارند. با پیش آمدن ماجرای جمال خاشقجی به نظر می رسد این باج خواهی افزایش خواهد یافت و ترامپ قصد دارد حدود بیست تریلیون دلار بدهی کشورش را از جیب این کشورها بابت توهم محافظت از آنها بپردازد.
این نخستین بار نیست که آمریکا به باج خواهی از کشورهای عربی روی می آورد. واشنگتن قبلا نیز با برگه صدام حسین بازی کرده و از دولت های خلیجی باج گیری کرده بود. این کشورها هزینه جنگ با عراق و اشغال عراق را پرداختند ولی نتیجه جنگ به نفع ایران تمام شد و طرفداران ایران قدرت را در عراق به دست گرفتند بدون آن که ایران یک سنت بپردازد بلکه ثروت عراق هم به خزانه اش افزوده شد. اخیرا نیز در نبرد انتخاب مقامات عراقی، فشارهای آمریکا و پول کشورهای خلیجی بی فایده بود و ایران سه – صفر در برابر آمریکا پیروز شد و رئیس جمهور و رئیس پارلمان و نخست وزیر از بین طرفداران تهران انتخاب شدند.
محاسبات نظامی در منطقه خاورمیانه دیگر به نفع واشنگتن نیست و آمریکا حاضر نیست وارد جنگی برای اشغال ایران و سرنگون کردن نظام آن شود زیرا ایران شکار آسانی نیست و واشنگتن امیدی به پیروزی بر آن ندارد. هرچند کشورهای خلیجی حاضرند هزینه جنگ با ایران را به آمریکا بپردازند ولی ترامپ می خواهد بدون آن که وارد جنگ شود پولهایشان را بگیرد.
برگه سوریه نیز اکنون در اختیار روسیه است و تلاش های آمریکا برای سوق دادن مسکو به سمت درگیری با تهران با شکست مواجه شد. روسیه با مهارت و استادی با برگه سوریه بازی می کند و حتی تنش با ترکیه بر سر سوریه را به فرصتی برای خود تبدیل کرد. سرنگون شدن هواپیمای روسی با آتش پدافند سوریه که با هواپیماهای مهاجم اسرائیلی مقابله می کرد، فرصت دیگری به روسیه داد تا آسمان سوریه را تقریبا به روی اسرائیل ببندد و دمشق را به سامانه اس-٣٠٠ مجهز کند و از حضور نظامی ایران در سوریه محافظت کند. اکنون اسرائیل برای حمله هوایی به سوریه چاره ای جز اجازه قبلی گرفتن از مسکو ندارد. به این ترتیب پایگاه های آمریکایی در شرق سوریه به گروگان روسیه تبدیل شد.
از نظر اقتصادی نیز چین به مقابله با آمریکا برخاسته است و هم پیمانی مسکو- پکن اعصاب آمریکا را در مذاکرات برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی به هم ریخته است. این شرایط نشان می دهد تکیه کردن به آمریکا، کوتاهترین راه برای شکست خوردن است. کشورهای خلیجی با تکیه به آمریکا نه تنها دلارهای نفتی خود را به این کشور تقدیم می کنند بلکه منطقه را به سوی تباهی پیش می برند و خدمت به اسرائیل را به آشتی و تفاهم با ایران ترجیح می دهند بدون آن که تلاش آنها نتیجه ای جز افزایش نفوذ ایران داشته باشد. اکنون کشورهای خلیجی با نظارت آمریکا در صدد تشکیل ناتو عربی با کمک مصر و اردن به منظور برافروختن آتش جنگ با ایران هستند ولی چنین تشکیلاتی حتی اگر ایجاد شود سرنوشتی غم انگیز خواهد داشت. گمان نمی کنیم مصر ورد این ائتلاف مشکوک شود به ویژه که کشورهای خلیجی قبلا طرح مصر را برای تشکیل ائتلاف خالص عربی به نام «نیروی مشترک عربی» با شکست مواجه کردند.
مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 394 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید