ورود کشیش برانسون به امریکا پس از آزادی از امریکا

لوموند (فرانسه)

روز شنبه دونالد ترامپ گفت که آزادی کشیش برانسون امریکایی «گامی مهم» برای بهبود روابط امریکا و ترکیه است.
کشیش اندرو برانسون که در بحران دیپلماتیک بین واشنگتن و آنکارا به دام افتاده بود، روز شنبه سیزدهم اکتبر پس از آزادی از دو سال زندان در ترکیه به آمریکا بازگشت و در کاخ سفید با دونالد ترامپ ملاقات کرد.
دونالد ترامپ بلافاصله از رجبب طیب اردوغان، همتای ترک خود، تشکر کرد، اما رجب طیب اردوغان در صفحه توییتر خود پاسخ داد که آزادی کشیش برانسون نتیجه دخالت وی نبوده بلکه این تصمیمی است که دادگاه ترکیه با استقلال کامل اتخاذ کرده است.
«فرصتی برای نزدیک شدن»
رئیس جمهور امریکا توافق بین واشنگتن و آنکارا را برای آزادی برانسون یک بار دیگر رد کرد اما گفت: «تصور می کنم ما یک فرصت واقعی را برای نزدیک شدن به ترکیه داریم.»
برانسون که بیش از ٢٠ سال در ترکیه به سر می برد به داشتن ارتباط با جدایی طلبان کرد و طرفداران فتح الله گولن متهم شده بود. او به سه سال و یک ماه و نیم زندان محکوم شده بود، اما روز جمعه دادگاه شهر ازمیر اعلام کرد که وی دوره مجازات خود را گذرانده است.
بحران شدت یافته
تنش های ديپلماتیک مربوط به وی ارزش پول ترکیه را کاهش داده و بحران مالی را شدت بخشیده بود. آزادی کشیش قبل از انتخابات ششم نوامبر به ترامپ امکان می دهد امتیازاتی را در بین مسیحیان انجیلی به دست آورد.
علاوه بر ماجرای برانسون، سفارش سامانه دفاع ضدموشکی ترکیه به روسیه و دستگیری بانکدار ترک در امریکا که به نقض تحریم ها علیه ایران متهم بود، روابط دو کشور را تیره ساخته بود.
از نظر جان آلترمن، رئیس بخش خاورمیانه ای مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی واشنگتن، «آزادی این کشیش یک گام ضروری است اما برای پر کردن شکاف به وجود آمده بین امریکا و ترکیه کافی نیست.»
یک عضو ناسا با ملیت ترک- امریکایی به جرم تروریسم و سه کارمند محلی کنسولگری امریکا نیز دستگیر شده اند. مایک پمپئو در صفحه توییتر خود نوشت: «امیدواریم دولت ترکیه دیگر شهروندان امریکایی بازداشت شده را آزاد کند.»
مترجم: سیده هاجر محسنیان

 

(Visited 105 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید