تاریخ: ۹:۳۶ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
آیا تحریم ایران و بحران ونزوئلا قیمت نفت را به شدت افزایش خواهد داد؟

دبی کارلسون

گاردین (انگلستان)

افزایش بهای نفت با علل متعددی همراه است که نزدیک شدن زمان اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران در ماه نوامبر، مشکلات در عرضه نفت در امریکا و نبود ظرفیت تولید مازاد از سوی اوپک جملگی باعث شده اند بهای نفت احتمالاً به صد دلار در هر بشکه برسد که از سال ٢٠١٤ به این سو دیده نشده است.
راب تامل، مدیر اجرایی شرکت سرمایه گذاری انرژی تورتواز، می گوید:” در حال حاضر در بازارهای جهانی واقعاً هیچ فضایی برای اشتباه وجود ندارد. به نظر می رسد که بازار با کمبود عرضه مواجه است….و دیگر ظرفیت تولید چشمگیر مازاد را نداریم.”
اوپک در سال ٢٠١٦ تولید خود را افزایش داد و تولید نفت از لایه های رسوبی در امریکا نیز باعث افزایش عرضه نفت شد که در نتیجه، نفت خام برنت و وست تکزاس اینتر میدیت به زیر هر بشکه٣٠ دلار رسید. افزایش تقاضای جهانی و عادی شدن سطح تولید باعث شده است بهای نفت به هر بشکه ٨٤ دلار برای برنت و ٧٤ دلاربرای وست تکزاس اینتر میدیت برسد که بالاترین رقم در خلال چهار سال گذشته است.
بیشترین فشار بر بهای نفت از سوی واشنگتن اعمال می شود. ترامپ در ماه مه از برجام خارج شد و تحریم های نفتی را علیه سومین کشور تولید کننده نفت در اوپک را به زودی ازسر می گیرد.
امیل فان اسن، مدیر صندوق انرژی و مقام ارشد سرمایه گذاری و اجرایی در شرکت امیل فان اسن، می گوید هیچ کس گمان نمی کرد امریکا چنین فشاری را بر ایران اعمال کند . او گفت :” امریکا هزاران بشکه نفت را از بازار حذف کرده است که توانایی جبران آن وجود ندارد.”
جنجال احتمالی ناشی از مفقود شدن جمال خاشقجی نیز بر بحران نفتی تاثیر خواهد گذاشت – اگرچه تحلیل گران می گویند هنوز هیچ نشانه ای حاکی از آن وجود ندارد
مترجم : مفید علیزاده

 

(Visited 153 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید