محمد بن سلمان قدرت طلب، مي خواهد صداي منتقدين خود در کشورهاي غربي را هم در نطفه خفه کند

کريستين وايسفلوگ
نویه زوریشر سایتونگ (سوییس)

هنوز مشخص نيست که آيا جمال قاشقجي خبرنگار منتقد اهل عربستان سعودي زنده مي باشد و در جايي زنداني شده يا اينکه به قتل رسيده است. موضوعي که مسلم است آن است که سران رژيم عربستان سعودي مسئول مفقودالاثر شدن او هستند. تصاوير ويدئويي همه نشان مي دهند که نامبرده در سه شنبه هفته گذشته وارد کنسولگري کشورش در استانبول شده ولي هرگز از آنجا بيرون نيامده است. مسئولين امنيتي ترکيه اسناد و نشانه هايي را در دست دارند که نشان از آن دارند که نامبرده در داخل کنسولگري کشته شده است.

حتي اگر اين سناريوي وحشتناک واقعيت پيدا نکند نيز بازهم همه شواهد حکايت از تروريسم دولتي از سوي رژيم عربستان و بدون توجه کردن به همپيمانان غربي آن، دارند. ربودن منتقدين رژيم در خارج از سوي عربستان سعودي از زمان محمد بن سلمان و يا انتخاب ترامپ به رياست جمهوري در آمريکاشروع نشده بلکه پيش از به قدرت رسيدن اين دو هم رياض اقدام به اين اعمال غير قانوني مي کرد.

ولي از سال گذشته که ملک سلمان پسر جوان خود را به وليعهدي منصوب نموده، فشار و اذيت و آزاد در عربستان ابعاد گسترده اي بخود گرفته است. در بين دستگير شدگان زيادي در ماههاي اخير در اين کشور، هم روحانيون تندرو وهابي و هم ليبرال هاي مدافع حقوق بشر وجود دارند.

و همين فشار و نقض حقوق بشر فاحش از سوي خاندان آل سعود بود که خاشقجي ۵۹ ساله در سال گذشته مجبور به فرار به آمريکا شد. ولي از هفته گذشته ديگر براي همه مشخص شده که محمد بن سلمان قدرت طلب، مي خواهد صداي منتقدين خود در کشورهاي غربي را هم در نطفه خفه کند. در اواسط سپتامبر گذشته طنز نويس سعودي در روز روشن از سوي دو تبعه کشورش در لندن مورد حمله قرار گرفت و او را تهديد کردند. خاشقجي هم مي دانست که در خطر قرار دارد ولي با اين وجود سهل انگاري کرده و از آمريکاي امن براي خود، به استانبول رفت و خود را در تيررس رژيم عربستان قرار داد.
سياست اخير غرب و بويژه آمريکا در قبال عربستان سعودي هم سهل انگارانه بوده است. آنگونه که باب وودوارد خبرنگار معروف آمريکائي اخيرا در کتاب جديد خود آورده، سازمانهاي امنيتي ، پنتاگون، و وزارت امور خارجه آمريکا، محمد بن سلمان ۳۱ ساله را فرد قابل صلاحيت براي ولايتعهدي عربستان نمي دانستند.

آنها محمد بن نايف ۵۷ ساله را فرد درستي براي اين کار مي دانستند زيرا بيم آنرا داشتند که انتصاب اين شاهزاده جوان به وليعهدي مي تواند تنش هايي را در خاندان سلطنتي عربستان بوجود آورد. ولي جرد کوشنر داماد ترامپ، محمد بن سلمان را براي اين سمت بهتر مي دانست زيرا او سياست دوستانه اي را در قبال اسرائيل داشت. به همين خاطر وي محمد بن سلمان را به واشنگتن دعوت کرد تا بعد از آن، ترامپ اولين سفر خارجي خود را به رياض و تل آويو اختصاص دهد و رياض که با اين کار شهامت پيدا کرده بود، در سال گذشته محاصره اقتصادي را عليه قطر اعمال نمود که تا به امروز ادامه دارد. و ترامپ با خروج از قرارداد اتمي با ايران به يک خواسته ديگر عربستان پاسخ داد. و علامت در اين زمينه هم خيلي روشن بود و آن اينکه آمريکا در خاروميانه روي محور عربستان و اسرائيل حساب باز کرده و به همين خاطر بطور خودکار به آنها وابسته شده است. اين موضوع که عربستان سعودي به اين خاطر تا چه حد به خودآکاهي و شهامت دست يافته را واکنش رياض به انتقاد وزير امور خارجه کانادا بخوبي نشان مي دهد. در اينجا نيز اشتباه و سهل انگاري غربي ها آن بود که حاضر به همبستگي با کانادا نشدند و سکوت اختيار کردند. و اين عمل از سوي غرب هم رياض را جري تر نموده و به همين خاطر هم فشارها بر منتقدين خود را افزايش داد. و امروز زمان آن فرارسيده که حد و مرز عربستان بطور جدي به رژيم آن يادآوري شود.

(Visited 140 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید