آمریکا معافیت هایی درخصوص تحریم های نفتی ایران قائل شد

شریف عثمان

العربی الجدید (انگلستان)

بازارهای نفت در انتظار پیامدهای تصمیم آمریکا برای اعطای معافیت هایی درخصوص تحریم علیه ایران هستند.
آمریکا به دو شرکت بی.پی و سریکا انرژی مجوز جدیدی برای راه اندازی یک میدان گازی در دریای شمال اعطا کرد که ایران مالک بخشی از آن است و این معافیت نادری است که دولت رئیس جمهور ترامپ همزمان با آمادگی برای اعمال دوباره تحریم های نفتی در ماه آینده، صادر کرده است.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا، مجوز شرکت‌های تحت کنترل یا متعلق به آمریکا را برای تامین کالا و خدمات و مشارکت در طر ح بهره برداری از میدان گاز رام را تمدید کرد.
تحریم های جدید آمریکا علیه تهران که در نوامبر آینده اجرایی می شود شرکت ها و شهروندان آمریکایی را از دادوستد با شرکت های ایرانی یا انجام معاملاتی با دلار منع می کند.
پس از این که افزایش قیمت های نفت هفته گذشته ادامه پیدا کرد و به بالاترین سطح خود طی چهار سال اخیر رسید امریکا اعلام کرد اعطای برخی معافیت ها را درخصوص صادرات نفت ایران بررسی می کند. این امر افزایش قیمت نفت را در معاملات روز گذشته متوقف کرد و به این ترتیب قیمت نفت خام برنت بیش از یک درصد برای هر بشکه کاهش یافت پیش از این که دوباره به صورت جزئی به علت کاهش صادارات ایران در معاملات زودهنگام امروز افزایش یابد.
صادرات نفت ایران هفته گذشته کاهش بیشتری داشت که از تحریم های قریب الوقوع امریکا تاثیر پذیرفته است.
روز جمعه گذشته خبرگزاری ها از یکی از مسئولان دولتی آمریکا که از افشای نام خود سرباز زد نقل کردند” واشنگتن برقراری معافیت هایی را در زمینه واردات نفت از ایران برای کشورهایی که واردات نفت خود از ایران را کاهش داده اند، بررسی می کند.
در راس واردکنندگان نفت ایران چین قرار دارد که چندی پیش مخالفت خود را با تحریم های آمریکا علیه تهران و ادامه واردات خود نفت از ایران را اعلام کرد که شاید تلاشی برای استفاده از اهرمی در مذاکرات تجاری با آمریکا بود.
اما ژاپن و کره جنوبی بی درنگ خرید نفت از ایران را برای پیشگیری از گرفتار شدن در دام تحریم های آمریکا کاهش دادند. هند نیز که دومین وارد کننده نفت از ایران است در تلاش برای دستیابی به توافقی با آمریکا درخصوص اعطای معافیتی استثنایی است تا بتواند به واردات نفت خود از ایران ادامه دهد. در این راستا هند واردات خود را از تهران در ماه سپتامبر به امید دستیابی به این معافیت از آمریکا کاهش داد.
مترجم: مهری بهرامی

(Visited 250 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید