“بزرگترین افتخار عمر” دیگر کافیست

هوبرت وتزل

زوددویچه سایتونگ (آلمان)

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد که مشاور سیاسی و حامی دونالد ترامپ به شمار می رود، به طور غیرمنتظره ای استعفای خود را اعلام کرد. سه شنبه ترامپ طی جلسه ای مشترک در کاخ سفید اعلام کرد هیلی تا پایان سال از دولت جدا خواهد شد و جانشین او طی دو تا سه هفته آینده اعلام خواهد گردید.
دلایل استعفای ناگهانی وی هنوز آشکار نیست.

هیلی ظاهرا بدون هیچ گونه نزاع و درگیری با ترامپ پست خود را ترک می کند – و اگر هم به واقع چنین چیزی وجود داشته باشد، هر دو در روز سه شنبه سعی در پنهان نمودن آن و فریب افکار عمومی داشتند. رئیس جمهور به طور رسمی هیلی را به دفتر کار خود دعوت کرد و از او در مقابل نمایندگان مطبوعات تقدیر و ستایش کرد.
هیلی، فرماندار سابق ایالت کارولینای جنوبی، در ابتدا مانند بسیاری دیگر از جمهوری خواهان چندان مشتاق و موافق ترامپ نبود. اما پس از پیروزی ترامپ در انتخابات و انتصاب وی به عنوان نماینده خود در سازمان ملل متحد، هیلی به سرعت به یکی از مشاوران اصلی سیاست خارجی وی تبدیل شد. او به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، از سیاست خارجی ملی گرای ترامپ حمایت کرده و آنرا به مرحله عمل درآورده است. او بارها و بارها از کشورهای دیگر خواسته تا در رای گیری های مختلف در سازمان های بین المللی از رویه آمریکا پیروی کنند، و همچنین از خط مشی سختگیرانه رئیس جمهور خود علیه کره شمالی و ایران و خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل حمایت می نمود.
اگر چه او گاهی اوقات در مواردی مانند روابط با روسیه نظراتی بر خلاف ترامپ داشت، اما نفوذ او در کاخ سفید به طور قابل توجهی بیشتر از رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه سابق یا اچ. آر. مک مستر، مشاور سابق امنیت بود. اما از زمانی که مایک پومپئو سمت وزارت امور خارجه را بر عهده گرفت و جان بولتون مشاور امنیتی گردید، این وضعیت تغییر کرد.
مترجم: عطیه خرّم

(Visited 288 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید