تاریخ: ۹:۴۳ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
امریکا به ایرانی ها اجازه داده تا در دریای شمال گاز استخراج کنند

یوگنی خوستیک

کامرسانت (روسیه)

دفتر کنترل دارایی های خارجی امریکا به شرکت های بریتانیایی BP و Serica اجازه بهره برداری از معدن گازی بزرگ Rhum در دریای شمال را داده است که ٥٠ درصد از سهام آن، به شرکت ملی نفت ایران تعلق دارد. در حال حاضر، بریتانیایی ها می توانند بدون هراس از تحریم های امریکا، با مشارکت شرکت ملی نفت ایران از این معدن بهره برداری کنند. در این میان، براساس رژیم تحریم ها، امکان دسترسی ایران به درآمدهای خود در این زمینه، تا قبل از لغو تحریم ها غیر ممکن است.
نشریه بریتانیایی Serica Energy خبر پیرامون صدور مجوز از سوی دفتر کنترل دارایی های خارجی امریکا را منتشر کرده است. این شرکت ها اشاره می کنند که دفتر کنترل دارایی های خارجی امریکا به آنها اجازه داده است تا با مشارکت شرکت ملی نفت ایران از این معدن بزرگ بهره برداری کنند و تحت اعمال تحریم های امریکا قرار نمی گیرند. این مجوز تا ٣١ ماه اکتبر سال ٢٠١٩ میلادی اعتبار دارد و بعد از آن، بنابر درخواست طرف بریتانیایی، احتمال دارد، این مجوز تمدید شود.
معدن Rhum در ٤٠٠ کیلومتری سواحل اسکاتلند و در عمق ١١٠ متری واقع است. در سال ١٩٧٧ میلادی، این معدن کشف شد. حجم ذخایر گازی این معدن ٢٣ میلیارد متر مکعب تخمین زده شده است و از سال ٢٠٠٥ میلادی، استخراج از آن آغاز شده است و در روز، ٨,٥ میلیون متبر مکعب گاز از این معدن استخراج می شود. گاز ارسالی از معدن Rhum ٣ درصد از کل گاز ارسالی به بریتانیای کبیر را شامل می شود. از سال ٢٠١٢ الی ٢٠١٤ میلادی، به خاطر اعمال تحریم های امریکا علیه ایران، فعالیت این معدن متوقف شد. در ماه نوامبر سال ٢٠١٧ میلادی، شرکت Cericaتوافقنامه پیرامون خرید سهم شرکت BP در معدن Rhum را امضا کرد.
در این میان، تا زمانی که امریکا تحریم های امریکا علیه ایران را لغو نکرده است، این کشور قادر نخواهد بود، درآمد حاصل از فروش گاز معدن Rhum را دریافت کند. نشریه Serica Energy خاطر نشان می کند که براساس تحریم های امریکا، شرکت ملی نفت ایران نمی تواند درآمد حاصل از بهره برداری از این معدن را دریافت کند. افزون بر آن، در دوران اعمال تحریم ها، شرکت ملی نفت ایران کمترین اختیاری در اخذ قرار در رابطه با این معدن را ندارد.
گفتنی است که از روز ٧ ماه اگوست سال ٢٠١٨ میلادی، بسته نخست تحریم های امریکا علیه تهران اعمال شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، در رابطه با خروج کشورش از توافق هسته ای با ایران، در خصوص آن تصمیم گیری کرده است. در اسرائیل، این گام را بخشی از مبارزه سخت علیه رژیم خونخوار آیت الله ها نامیده اند. در اتحادیه اروپا، از این قرار امریکا انتقاد کردند و قوانینی را در این راستا اخذ کردند تا از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های دوگانه امریکا حمایت کنند.
مترجم: شادی اصغری

کامرسانت روسیه

(Visited 214 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید